75 rocznica zbrodni w Lesie Grabińskim – 24 lipca 2019 r.

Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, chcąc ocalić pamięć o 72 zamordowanych w dniu 24 lipca 1944 roku członkach Ruchu Oporu, żołnierzach AK i BCh, zaprasza potomków zamordowanych, wszystkich mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój, turystów i ludzi szanujących historię, na uroczystość uczczenia daniny krwi, jaką 75 lat temu złożyli w Lesie Grabińskim synowie tej ziemi, mieszkańcy Lubatowej, Iwonicza i inni, walczący o wolność dla Podkarpacia.

Uroczystość oddania hołdu zamordowanym odbędzie się 24 lipca (środa) o godzinie 17.00 pod pomnikiem w Lesie Grabińskim. Program przewiduje okolicznościowe wystąpienia przedstawicieli władz, stowarzyszeń, może członków rodzin, krótki akcent artystyczny, złożenie kwiatów pod pomnikiem, a uroczystość w Lesie Grabińskim zakończy msza św.

Następnie uczestnicy obchodów przemieszczą się pod Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Iwoniczu, gdzie spoczywają szczątki nierozpoznanych i rozpoznanych ofiar tej zbrodni. Tam też po krótkiej modlitwie nastąpi złożenie kwiatów na Grobie.

Swój udział w uroczystościach zasygnowali wnukowie zamordowanych i inne osoby powiązane z zamordowanymi.

Stowarzyszenie wystosowało zaproszenia do wszystkich szkół i jednostek OSP na terenie Gminy o udział w uroczystościach pocztów sztandarowych. Uważamy, że obchody tej tragicznej rocznicy powinny być, zwłaszcza dla młodzieży, ważną lekcją historii i dlatego też zależy nam na godnej oprawie.

Przedstawiony powyżej scenariusz obowiązuje dla dnia pogodnego, bez deszczu i burzy i dla czasu nie poprzedzonego opadami deszczu. Zależy nam na bezpieczeństwie uczestników, bo zejście do jaru pod pomnik po deszczu lub w czasie deszczu może być niebezpieczne. W przypadku opadów lub po opadzie deszczu przewidujemy wszystkie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W sytuacji intensywnych opadów deszczu, uroczystości odbędą się w kościele parafialnym w Iwoniczu pw. Wszystkich Świętych, a delegacje złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Iwonickie Stowarzyszenie informuje, że planuje przed uroczystościami umieszczenie dwóch tablic informacyjnych. Jedna, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, będzie tablicą informacyjną, zawierającą opis wydarzeń, które doprowadziły do powstania Grobu oraz listę zamordowanych. Druga, w altanie przy pomniku w Lesie Grabińskim, będzie zawierała zdjęcia zamordowanych (te, które udało się uzyskać lub odzyskać), ich daty urodzenia, wiek i pseudonimy organizacyjne. Obie tablice zawierają w swej treści nowe informacje, które zostały potwierdzone przez śledztwo prowadzone przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz kwerendę wykonaną na materiałach historycznych oraz podczas wywiadów z członkami rodzin, przeprowadzoną przez Oddział IPN w Rzeszowie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach rocznicowych.

Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.