77 rocznica zbrodni w Lesie Grabińskim – 24 lipca 2021 r.

Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, chcąc utrwalić pamięć o 72 zamordowanych w dniu 24 lipca 1944 roku członkach Ruchu Oporu, żołnierzach AK i BCh, zaprasza potomków zamordowanych, wszystkich mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój, kuracjuszy, turystów i ludzi szanujących historię, na uroczystość uczczenia daniny krwi, jaką 77 lat temu złożyli w Lesie Grabińskim synowie tej ziemi, mieszkańcy Lubatowej, Iwonicza i inni, walczący o wolność dla Podkarpacia.

Uroczystość oddania hołdu zamordowanym odbędzie się 24 lipca (sobota) o godzinie 17.00 na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W programie przewiduje się okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój, wystąpienia przedstawicieli stowarzyszeń i zabranie głosu przez obecnych Gości, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem na Grobie Nieznanego Żołnierza, a uroczystość zakończy polowa msza święta.

Zarząd Stowarzyszenia po zakończeniu uroczystości, wraz z osobami i delegacjami, które wyrażą taką wolę, przemieści się do Lasu Grabińskiego, gdzie pod pomnikiem w miejscu zbrodni zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Stowarzyszenie wystosowało zaproszenia do jednostek OSP na terenie Gminy o wystawienie pocztów sztandarowych dla nadania uroczystości odpowiedniej oprawy.

Przedstawiony powyżej scenariusz obowiązuje dla dnia pogodnego, bez deszczu i burzy. W przypadku opadów deszczu uroczystości odbędą się w kościele parafialnym w Iwoniczu pw. Wszystkich Świętych, a delegacje złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zarząd Stowarzyszenia oraz Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają do udziału w obchodach rocznicowych.

Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.