Biedronka i wolontariusze

Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” odpowiadając pozytywnie na apel Pani Mirosławy Widurek, prezesa Stowarzyszenia „Dla Równości” z Draganowej, członka Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, włączyło się w ogólnopolską akcję świątecznej zbiórki żywności zorganizowaną przez Podkarpacki Bank Żywności w Rzeszowie w dniach 30 listopada i 1 grudnia w sieci sklepów Biedronka (plakat). Naszym zadaniem było pozyskanie młodzieżowych wolontariuszy, którzy mieli pełnić dyżury w sklepie Biedronka w Rymanowie i zachęcać klientów sklepu do zakupu, a następnie włożenia trwałych produktów do koszy ustawionych poza linią kas. Dyżury w cyklach 3-godzinnych były pełnione od godziny 9.00 do 18.00.

Na naszą prośbę skierowaną do czterech szkół funkcjonujących na terenie Iwonicza i Iwonicza-Zdroju (bez ZS przy OSiW OHP), pozytywnie odpowiedziały trzy szkoły.

Szkoła Podstawowa im. Ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu – zgłosiło się 14 uczniów;

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju – zgłosiło się 10 uczniów (uczennica K.W. uczestniczyła w dwóch dyżurach)

Zespół Szkół z Iwonicza – zgłosiło się 5 uczniów.

Dyżur pełnił również, mieszkający w Iwoniczu uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z Krosna.

Ponadto w Biedronce jeden sobotni dyżur pełniły dwie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Iwoniczu.

Również 5 Pań z KGW w Iwoniczu pomagało w sortowaniu i liczeniu produktów pozyskanych w Biedronce po zakończeniu zbiórki.

Opiekę nad wolontariuszami na terenie sklepu pełnili prezesi naszego Stowarzyszenia – Rajmund Boczar, Kazimierz Deręg, Marek Bliżycki oraz Maciej Turowski reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji.

Dzięki gorącym sercom klientów rymanowskiej Biedronki i ujmującej, kulturalnej postawie wszystkich wolontariuszy w ciągu 2 dni zbiórki do oznakowanych wózków włożono 550 kg różnorodnych produktów spożywczych (zestawienie w załączeniu). Wynik imponujący. Cały towar został zgromadzony w Domu Ludowym w Iwoniczu, gdzie niesłychanie operatywne Panie z KGW dokonały rzetelnego posortowania i przeliczenia produktów.

Kolejny tydzień upłynął na sporządzaniu listy najbardziej potrzebujących odbiorców, którym ta przedświąteczna pomoc miała zostać dostarczona. To była najtrudniejsza część całego przedsięwzięcia. Taka świąteczna żywnościowa paczka miała w swoim zamyśle pomóc tym, którym w danej chwili życia jest ciężko ale nikogo nie upokorzyć.

Teraz, po dostarczeniu 90 paczek świątecznych do odbiorców możemy powiedzieć, że cel został osiągnięty. Nie spotkaliśmy się z odrzuceniem pomocy czy jej lekceważeniem. Przy okazji wręczania świątecznych reklamówek z darami wskazano nam jeszcze inne osoby i rodziny, które również potrzebują wsparcia. O nich też trzeba będzie pomyśleć.

Zamykając całą akcję przedświątecznej pomocy żywnościowej DZIĘKUJEMY SERDECZNIE uczniom – wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i serce oraz ich Rodzicom, którzy przywieźli młodzież na miejsce akcji i zaufali nauczycielom i nam, wierząc, że młodzi ludzie będą pod właściwą opieką. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń za pracę i pełną gotowość do działania. Dziękujemy Sołtysowi Iwonicza za pomoc w dostarczeniu paczek osobom potrzebującym.

Nasz podziw budzi postawa 30 uczniów, którzy „zaryzykowali” swój wizerunek stając twarzą w twarz z nie zawsze uprzejmym klientem, starając się namówić go do dokonania darowizny, która dla tego klienta mogła być sprawą małą, ale dla przyszłego obdarowanego czymś co pozwoli mu uwierzyć, że o nim nie zapomniano. Nasz szacunek budzi też postawa klientów – darczyńców, którzy do naszych wózków wkładali całe zgrzewki po 10 kg cukru lub przeładowywali prawie całe kosze swoich zakupów. Wszystkim darczyńcom w imieniu obdarowanych i naszym własnym serdecznie dziękujemy.

Na koniec taka refleksja, że idea „Ocalić od zapomnienia” może mieć bardzo różne oblicza.

Z wyrazami szacunku

Marek Bliżycki

2 komentarze do wpisu „Biedronka i wolontariusze”

  1. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszko za tak wysoką ocenę naszych działań i postawy młodzieży. Właśnie ten aspekt angażowania młodzieży w przedsięwzięcia służące dobru wspólnemu przyświeca wielu naszym działaniom. Cieszy nas bardzo, że tak wielu młodych ludzi chce się zaangażować w działalność wolontariacką. Mamy dla dla nich wielki szacunek i podziękowania.
    Dziękujemy też za życzenia świąteczne i ze swojej strony życzymy Pani i wszystkim odwiedzającym naszą stronę, zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia dających szansę na oderwanie się od pośpiechu codzienności, a skierowaniu na Rodzinę i Przyjaciół.
    Marek Bliżycki

    Odpowiedz
  2. Brawo! Kolejny raz Stowarzyszenie, w osobach Zarządu, daje nam przykład, jak można pomagać innym. A taka forma działań pokazuje, jak kreatywni w swej dobroci są Przedstawiciele Stowarzyszenia. Na szczególne uznanie zasługuje postawa samej młodzieży, która jak się okazuje, myśli też o potrzebach innych. Jestem pełna podziwu i szacunku dla nich, bo sama wiem, jak trudna jest taka forma kontaktu z ludźmi. Gorąco pozdrawiam i życzę Całemu Zarządowi Stowarzyszenia i wszystkim jego Członkom radosnych, zdrowych świąt Bożego Narodzenia, niech ten czas obfituje w rodzinne spotkania, wypełnione miłością i szczęściem. Agnieszka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.