W niedzielny wieczór 12 listopada, zdrojowa sala koncertowa rozbrzmiewała gwarem młodych głosów i dźwiękami muzyki. To Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” zorganizowało uroczyste podsumowanie projektu realizowanego na konkurs ogłoszony przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pierwsza część uroczystości poświęcona została projektowi i działalności Stowarzyszenia, a drugą wypełnił koncert młodzieżowego zespołu MIKADO.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością, Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Pan Witold Kocaj, zastępca Burmistrza Pan Jacek Rygiel, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Józef Sowiński, Pani Małgorzata Jakubowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwoniczu z Panem Leszkiem Krukarem – wicedyrektorem oraz Pan Leszek Zajdel – dyrektor Zespołu Szkół (ponadgimnazjalnych) w Iwoniczu. Przybyli prawie w komplecie uczniowie, uczestnicy konkursu, kilku rodziców oraz mieszkańcy naszej Gminy i jej goście. Żałować jednak należy, że pomimo zaproszeń kierowanych do mieszkańców i kuracjuszy różnymi kanałami, potencjalni uczestnicy woleli pozostać w domach. Szkoda.
Całą uroczystość prowadził Prezes Stowarzyszenia Pan Rajmund Boczar. Na początek przedstawił uczestnikom cele działalności naszej Organizacji i sposoby pozyskiwania środków finansowych. Następnie zaprosił do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez wiceprezesa Marka Bliżyckiego, opowiadającej o założeniach projektu konkursowego i sposobach realizacji tych założeń. [PREZENTACJA – video]
Po prezentacji Prezes przypomniał zebranym, że ważną częścią całego projektu był konkurs dla uczniów na napisanie biografii osób znaczących spoczywających na iwonickim starym cmentarzu. Walorem decydującym o przyznaniu nagrody w konkursie był, oceniany wysoko przez Komisję Konkursową, nakład pracy i inwencji przy gromadzeniu materiałów przez uczniów. Komisja pod przewodnictwem Pani Doroty Świstak – dyrektora GOK, w składzie: Krystyna Gazda, Zofia Jakubowicz, ks. Zbigniew Głowacki i Kazimierz Szajna po wielokrotnej analizie nadesłanych 31 prac napisanych przez 37 uczniów, po sprawdzeniu, czy praca ma charakter twórczy z sięgnięciem do różnorodnych źródeł, czy tylko odtwórczy oparty na wiedzy internetowej, przyznała 8 równorzędnych wyróżnień, które otrzymało 9 autorów.
Oto lista nagrodzonych uczestników konkursu ABY UMARLI MOGLI ŻYĆ (nazwy szkół według nazewnictwa obowiązującego w r. szk. 2016/17):
- Wiktoria Nycz – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu
- Weronika Karnasiewicz – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu
- Jan Warchoł – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu
- Katarzyna Such i Adrianna Nycz – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu
- Mirosław Szybka – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu
- Aleksandra Kandefer – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu-Zdroju
- Filip Handzlik – Szkoła Podstawowa w Iwoniczu-Zdroju
- Zuzanna Giergowska – ZSGH w Iwoniczu-Zdroju
Wszyscy młodzi uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na scenę, gdzie przewodnicząca Komisji wraz z Prezesem wręczyli uczniom dyplomy i okolicznościowe upominki.
Natomiast dyplomy i nagrody wyróżnionym uczestnikom wręczył Burmistrz Gminy Pan Witold Kocaj.
Dla zaspokojenia ciekawości należy podać, że nagrodą w konkursie była karta podarunkowa MasterCard wystawiona przez firmę Edenred Polska Sp. z o.o. na kwotę 100 zł z terminem realizacji 31 grudnia 2018 r. we wszystkich sklepach posiadających terminale do obsługi kart płatniczych (bez alkoholu i innych używek).
Obydwaj prezesi w swoich wystąpieniach zgodnie podkreślali, że Komisja i Zarząd Stowarzyszenia gratulują wszystkim uczestnikom konkursu i bardzo gorąco dziękują za podjęcie trudu napisania not biograficznych, które zawsze wymagają poszukiwań w różnorodnych źródłach, przeszukania literatury, rozmów z żyjącymi członkami rodzin, analizy ksiąg parafialnych. Ten walor poszukiwawczy miały również prace, które nie zostały wyróżnione, ale nieraz trafiały się w nich błędy faktograficzne lub usterki formalne, które stały w sprzeczności z regulaminem.
Szczególne podziękowanie należy skierować do uczniów Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu (obecnie w strukturze Szkoły Podstawowej), ich nauczycieli i rodziców, gdyż z tej szkoły napłynęło 18 prac, których autorami było 23 uczniów, a 5 prac uzyskało wyróżnienia. Słowa uznania należy skierować do uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, Zespołu Szkół w Iwoniczu, którzy nie będąc rodzinnie związani z naszą miejscowością podjęli trud poszukiwań faktów z życia osób ważnych dla Iwonicza.
Prezes Rajmund Boczar, wręczając czerwone róże, serdecznie podziękował zaproszonej na scenę Komisji Konkursowej za wykonaną, czysto społecznie, odpowiedzialną pracę polegającą na analizie i ocenie prac konkursowych. Ciepłe słowa do uczestników konkursu i do prezesów skierowała Pani Zofia Jakubowicz w imieniu wszystkich członków Komisji.
Prezes podsumowując realizację całego projektu przypomniał, że jego produktami finalnymi są: folder o starym cmentarzu w Iwoniczu, tablica informacyjna zawierająca plan cmentarza, ustawiona przed wejściem na cmentarz, Informator o starym cmentarzu w Iwoniczu „Ocaleni od zapomnienia” (format A4, 40 stron), zawierający noty biograficzne osób znaczących dla historii Iwonicza spoczywających na starym cmentarzu i produkt „sztandarowy”, interaktywny plan starego cmentarza z pełnymi notami biograficznymi osób znaczących, dużą ilością zdjęć i możliwością wyszukiwania grobów i opisów na wiele sposobów. Ten interaktywny plan cmentarza będzie można w przyszłości rozbudowywać o kolejne groby i kolejne nazwiska. Prezes podkreślił, że folder i Informator wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymają przy wyjściu z sali koncertowej. [Pewną ilość Informatorów otrzymają proboszczowie obu iwonickich parafii do rozdawania zainteresowanym parafianom.]
Prezes Rajmund Boczar poprosił na scenę wiceprezesa Marka Bliżyckiego i przekazując upominek wyraził podziękowanie za napisanie zwycięskiego projektu i merytoryczny nadzór nad jego realizacją. Wiceprezes w swoim słowie podkreślił, że sukces projektu jest pracą całego zespołu, członków Stowarzyszenia, jego sympatyków, specjalistów od informatyki i geodezji, uczniów, a przede wszystkim samego Prezesa, który organizacyjnie czuwał nad prawidłową i terminową realizacją działań.
Po zakończeniu gratulacji i podziękowań Prezes poprosił wiceprezesa o zaprezentowanie działania interaktywnego planu starego cmentarza. Marek Bliżycki w systemie on-line, korzystając z dużego ekranu kina, pokazał uczestnikom uroczystości wszystkie sposoby wyszukiwania grobów i opisów osób na planie. Poinformował, że plan aktualnie jest umieszczony na stronie Stowarzyszenia www.ocaliwonicz.pl/map/, a będzie również dostępny na oficjalnej stronie Gminy Iwonicz-Zdrój pod adresem www.iwonicz-zdroj.pl .
Po zakończeniu wyjaśnień przez wiceprezesa, Burmistrz Witold Kocaj przekazał na ręce prezesów, wraz z pięknym bukietem kwiatów, serdeczne podziękowania od władz samorządowych Gminy za olbrzymi wkład pracy na rzecz naszej Iwonickiej Ojczyzny.
Zwieńczeniem tej sympatycznej uroczystości był godzinny koncert młodzieżowego zespołu MIKADO, w którym czwórka młodych muzyków, z sympatyczną solistką, zaprezentowała wiele znanych utworów krajowych i zagranicznych.
Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowanie uczestnikom za udział w tej uroczystości.
Tekst, zdjęcia i prezentacja Marek Bliżycki
Poniżej pełna galeria zdjęć i link do prezentacji o projekcie.
I to jest budujące, że w dzisiejszych czasach Nasza Młodzież również interesuje się historią, nie tylko przecież narodu czy świata, ale przede wszystkim własnej lokalnej ludności. Wspaniały koncept na uczczenie pamięci ludzi ważnych i odważnych. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia taka inicjatywa Stowarzyszenia, i że w przyszłości będziemy mogli cieszyć się z większej gromady gości na takich uroczystościach. Pozdrawiam wszystkich Członków Stowarzyszenia i cały Zarząd.
Dziękujemy za pozdrowienia i, jak zwykle z tego adresu, ciepłe słowa.
Jako nauczyciel też jestem zbudowany postawą młodzieży. Słowa uznania dla uczniów wyrażał cały Zarząd Stowarzyszenia na ostatnim posiedzeniu.
Na pewno jesteśmy zawiedzeni postawą mieszkańców, którzy, mimo naszych zaproszeń i apelu proboszczów obu iwonickich parafii, w niewielkiej ilości pojawili się na uroczystości. Szkoda, bo młodzież miałaby większą satysfakcję będąc nagradzaną przed szerszym audytorium.
Serdecznie pozdrawiam w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia.