Geocaching trafił na cmentarz choleryczny i do Lasu Grabińskiego

W dniu 17 września cmentarz choleryczny w Iwoniczu zaroił się ludźmi w strojach turystycznych, płci obojga, w szerokim przedziale wiekowym, którzy intensywnie poszukiwali „skarbu” w postaci skrytki (geocache) z ukrytą wiadomością. Byli to uczestnicy eventu, odbywającego się w ramach międzynarodowego ruchu geocachingu, tym razem poświęconego znakowaniu szlaków, zorganizowanego we współpracy z Urzędem Gminy w Iwoniczu-Zdroju i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Grupie towarzyszył Pan Adam Nycz, który społecznie znakuje i opisuje szlaki turystyczne w naszej Gminie. Po znalezieniu skrytki i wpisaniu swoich informacji uczestnicy poszli do Lasu Grabińskiego szukać kolejnej skrytki. Stamtąd trasa wiodła uczestników eventu do Iwonicza-Zdroju przez wzgórze Cyrenajka. Na cmentarzu cholerycznym i w Lesie Grabińskim członkowie Zarządu Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, Prezes Rajmund Boczar, Marek Bliżycki i Kazimierz Deręg przedstawili grupie sympatycznych turystów historię tych miejsc oraz rozdali pamiątkowe foldery i breloczki Stowarzyszenia. Turyści, reprezentujący różne regiony Polski i Słowacji, wyrazili zaskoczenie i pochwałę dla wysokiej kultury osób odwiedzających cmentarz choleryczny i pomnik w Lesie Grabińskim za zachowanie czystości i porządku oraz brak charakterystycznych „zdobień” w altanach w postaci napisów wykonanych farbą lub wyrzeźbionych scyzorykami. Młodzi turyści powiedzieli członkom Stowarzyszenia, że właśnie dzięki geocachingowi i nowym skrytkom, dowiedzieli się o istnieniu Iwonicza i przyjechali, aby odwiedzić nowe miejsca. Jak widać reklama atrakcji turystycznych naszej Gminy chadza różnymi drogami.

Wszystkim geocachingowcom życzymy odnalezienia jak największej ilości skrytek i poznania wielu ciekawych ludzi i miejsc.

PS. Kilka dni wcześniej Prezes Rajmund Boczar z Kazimierzem Deręgiem schodząc do pomnika w Lesie Grabińskim zauważyli duże grupy młodzieży w altanie i na ławeczkach przed pomnikiem. Okazało się, że właśnie odbywają się lekcje historii. Jedna grupa młodzieży po zajęciach odeszła w kierunku Lubatówki lub Lubatowej, a druga w kierunku Iwonicza-Zdroju. Bardzo cieszy nas fakt, że nauczyciele odbywają zajęcia w miejscu uświęconym krwią Polaków, bo jest to dobra lekcja patriotyzmu.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

2 komentarze do wpisu „Geocaching trafił na cmentarz choleryczny i do Lasu Grabińskiego”

 1. Bardzo dziękuję za zaangażowanie się przez moment w naszą zabawę oraz nauczenie nas czegoś nowego. A przynajmniej na pewno mnie 🙂 Dziękuję raz jeszcze i ciepło pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Dziękuję za komentarz Dziewczę z Zielonym Plecakiem. 🙂
   Cieszę się, że mogłem uczestniczyć przez chwilę w tej zabawie i poczuć Wasz entuzjazm. Jeśli przekazane przeze mnie i Kolegów informacje o naszej Ziemi Iwonickiej poszerzyły wiedzę Pani i pozostałych uczestników, to mamy odrobinę satysfakcji.
   Serdecznie pozdrawiam Pani Paulino i zapraszam do częstszych odwiedzin.
   Marek Bliżycki

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.