III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego

W sobotę 15 czerwca Iwonicz-Zdrój był gospodarzem III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” od I Forum znajduje się w Komitecie Organizacyjnym tej imprezy, ale tym razem organizowaliśmy Forum na swoim terenie i odpowiadaliśmy za logistykę tego przedsięwzięcia.

Kino, jako miejsce obrad i występów, recepcja i serwowanie kawy. Namioty dla Kół Gospodyń Wiejskich do prezentowania swoich wyrobów, nie tylko kulinarnych, a z tym związane stoliki, krzesła, prąd i różne inne drobiazgi. Banery informujące o imprezie. Organizacja występów zespołów na scenie głównej pod „muszlą” i zapewnienie posiłków oraz wody do picia dla ponad 80 artystów oraz obiad dla 120 gości Forum. To było nasze zadanie. Oczywiście organizacja takiej imprezy wymaga współdziałania wielu instytucji. Naturalnym współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury ze swoimi pracownikami, Burmistrzowie i dział promocji Gminy oraz nieoceniona Agnieszka Florian-Hubenko, odpowiadająca za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Do upominków dla uczestników Forum dołożyło się szczodrze Uzdrowisko Iwonicz S.A. Recepcję, kawę i herbatę oraz posiłki dla zespołów tanecznych i śpiewaczych zapewnił Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza-Zdroju poprzez swoich nauczycieli i pracowników oraz uczniów klas hotelarskich i gastronomicznych. Nieocenieni strażacy z OSP w Iwoniczu-Zdroju wraz z policją sprawnie kierowali ruchem. Obiad dla uczestników III Forum przygotowała Restauracja „Zdrojowa”. Sądzę, że poza drobnymi błędami uniknęliśmy poważniejszych wpadek.

Głównym organizatorem III Forum była, jak zawsze, Pani Mirosława Widurek, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dla Równości” z Draganowej, członek Krajowej i Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego wraz ze swym mężem Markiem Widurkiem Prezesem Stowarzyszenia „Kultura Karpat”.

Strona naszego Stowarzyszenia nie jest miejscem na dokładne relacje z III Forum, bo zajęłyby one zbyt wiele miejsca, ponieważ naprawdę wiele rzeczy i spraw ważnych działo się na Forum. Na pewno szczegółową relację wraz ze zdjęciami znajdą czytelnicy na stronie www.dlarownosci.pl oraz na facebooku różnych organizacji uczestniczących w Forum. Być może na stronie Polskiego Radia Rzeszów, prowadzącego ciągłą transmisję z wydarzeń w Iwoniczu-Zdroju, znajdzie się nagranie audycji on-line.

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że gościem specjalnym III Forum był prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Obecny, jak zawsze, był Pan Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ponadto zaproszenie przyjęła Pani Ewa Draus – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i Pani Maria Kurowska – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Władze Gminy Iwonicz-Zdrój reprezentował Burmistrz Gminy Witold Kocaj z Wiceburmistrzem Jackiem Ryglem i skarbnikiem Januszem Turkiem oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Boczar. Firmę „Uzdrowisko Iwonicz S.A.” reprezentował Prezes Zarządu Piotr Komornicki.

Jednak najważniejszymi reprezentantami Gminy były organizacje pozarządowe, które bardzo aktywnie uczestniczyły w III Forum. Wymieniam w kolejności przypadkowej powiązanej z aktywnością na Forum: KGW w Iwoniczu – stół regionalny, KGW w Lubatowej – stół regionalny, Regionalne Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Ludowej w Lubatowej – zespół „Lubatowianie”, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Ares” w Lubatowej – zespół taneczny, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji – prezentacja, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju – prezentacja, Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” – współorganizator imprezy oraz uczestnicy: Towarzystwo Miłośników Lubatowej, Stowarzyszenie „Razem to skutecznie” z Iwonicza, Klub Seniora „Sami Swoi” z Iwonicza-Zdroju.

Ponieważ III Forum zakończyło się inaczej niż zwykle, bo bez podsumowania i podziękowań dla organizatorów, chcę jako wiceprezes Iwonickiego Stowarzyszenia i współorganizator Forum serdecznie w imieniu swoim i Prezesa Rajmunda Boczara podziękować młodym wolontariuszom, nauczycielom i pracownikom z ZSGH w Iwoniczu-Zdroju, pracownikom GOK, pracownikom restauracji „Zdrojowa”, paniom z KGW i artystom, którzy w niespotykanym upale, pod namiotami i na scenie, w strojach ludowych i służbowych zrobili wszystko, że organizacja Imprezy w zakresie nam przypisanym przebiegła sprawnie i bez wpadek. Dziękujemy.

Poniżej zamieszczam galerię zdjęć mojego autorstwa ukazującą różne momenty Forum.
Niestety, automatyczna aktualizacja oprogramowania skasowała wszystkie podpisy pod zdjęciami, do których był dostęp tylko przez kilkanaście godzin. Szkoda.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.