Kapliczka zdrojowa z figurą Matki Boskiej Przedziwnej

 

Od 1891 roku na zboczu Góry Przedziwnej, za pawilonem „Nad Źródłami” na Placu Karola i Józefa stoi kapliczka zdrojowa z figurą Matki Boskiej Przedziwnej. Jest miejscem kultu maryjnego, a na stopniach przed kapliczką zawsze palą się znicze, często jako wyraz podziękowań za poprawę zdrowia.

Kapliczka i jej otoczenie z pewnej odległości sprawiają wrażenie obiektu zadbanego, nie wymagającego zabiegów renowacyjnych. Tymczasem kuracjusze i turyści zwrócili się do Zarządu Stowarzyszenia z prośbą o przeprowadzenie prac renowacyjnych, ponieważ czas i warunki przyrodnicze odcisnęły swoje piętno na figurze Matki Boskiej Przedziwnej, obudowie kapliczki i instalacjach oświetleniowych. Od jednej z kuracjuszek, często bywającej w Iwoniczu-Zdroju, wpłynęła darowizna stanowiąca dla Stowarzyszenia zobowiązanie do działań. Bardzo pozytywnie odnieśli się do pomysłu renowacji kapliczki ksiądz proboszcz Parafii Iwonicz-Zdrój i Prezes Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Iwonicz” S.A. oferując wkład rzeczowy i finansowy.
Pierwszym etapem prac przy kapliczce było umycie figury i całego obejścia. Wielkie podziękowanie należy się strażakom ochotnikom z Iwonicza-Zdroju, którzy, jak zawsze odpowiedzialnie, wykonali zleconą pracę.

Po umyciu schodów i otaczającego muru ujawniła się potrzeba wykonania kolejnych prac.

Do momentu pisania tego artykułu oprócz umycia naprawiono oświetlenie kapliczki, a zakładowi kamieniarskiemu zlecono przygotowanie nowych schodów przed kapliczką, ponieważ schody są najbardziej zniszczoną częścią otoczenia kapliczki.

Z początkiem września zakończono prace przy montażu nowych schodów przed kapliczką i ustawione zostały ozdobne wazony. Uwidoczniono też zatarty napis na cokole pomnika. Obecnie cała kapliczka prezentuje się naprawdę okazale.

Zdjęcia powyżej prezentują stan aktualny kapliczki.

Tekst: Marek Bliżycki, zdjęcia: Marek Bliżycki i Rajmund Boczar

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.