Koncert arii i pieśni, czyli „pierwsze koty za płoty”

Koncert arii i pieśni, czyli „pierwsze koty za płoty”

We wtorkowy wieczór 10 lipca sala koncertowa iwonickiego Domu Zdrojowego ponownie wypełniła się operowym śpiewem. Koncert arii i pieśni był pierwszym z cyklu koncertów w wykonaniu młodych pieśniarzy uczestniczących w XVII Kursie Wokalistyki Operowej w Iwoniczu-Zdroju. Kurs ten, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu z Wrocławia pod kierownictwem muzycznym profesora Feliksa Widery, odbywa się w naszym mieście po raz trzeci.

Powiedzenie „pierwsze koty za płoty” pojawiało się często w ustach uczestników i pedagogów po zakończonym koncercie, który dla kilku z 20 pieśniarzy prezentujących się iwonickiej publiczności był pierwszym publicznym występem. W niektórych wykonaniach wyczuwało się niepewność i tremę, ale ci młodzi uczniowie lub absolwenci szkół i uczelni muzycznych z całej Polski przyjechali do Iwonicza-Zdroju po naukę pod okiem doświadczonych i uznanych w świecie muzycznym pedagogów. Piszący te słowa jest pewien, że koncert finałowy w dniu 16 lipca będzie prawdziwym popisem każdego z ponad 30 uczestników Kursu.

W ten muzyczny wieczór ze sceny zabrzmiały piękne i mocne głosy wykonujące arie i pieśni A.Vivaldiego, W.A.Mozarta, F.Schuberta, F.Chopina, A.Dvoraka i innych światowej sławy kompozytorów. [PROGRAM KONCERTU] Publiczność, która prawie w komplecie wypełniła salę koncertową, mocnymi i długimi brawami nagradzała wszystkie wykonania dziękując za przeżycia artystyczne i zachęcając młodych artystów do dalszego szlifowania swojego talentu. Warto zaznaczyć, że ze sceny zaśpiewała dla nas Arię Dydony, dysponująca pięknym głosem, sopranistka z krośnieńskiej prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica.

Po ostatnim występie prof. Widera wraz z reprezentantką wykonawców dziękowali publiczności za przybycie i życzliwe wsparcie oraz gorąco zapraszali mieszkańców, kuracjuszy i wczasowiczów na swoje kolejne koncerty, bo bardzo chcą się zaprezentować przy pełnej widowni. Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w pełni popiera prośbę młodych artystów.

Kolejny koncert, tym razem muzyki sakralnej, odbędzie się 12 lipca w czwartek około godziny 19.30 po mszy świętej, w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju pw. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych.

Plan kolejnych koncertów znajduje się w artykule z 3 lipca „Kurs Wokalistyki Operowej„.

Serdecznie zapraszamy.

Tekst Marek Bliżycki

UWAGA: W związku z prośbą jednej z uczestniczek Kursu o usunięcie jej zdjęcia ze strony Stowarzyszenia i oficjalnej strony Gminy Iwonicz-Zdrój podjąłem decyzję, aby nie fotografować i nie filmować koncertów. Chciałem poprzez zdjęcia i filmy propagować Kurs i jego uczestników, którzy, w co nie wątpię, wchodzą na ścieżkę przyszłej kariery i w przyszłości mogą potrzebować dokumentacji fotograficznej do swojego CV. Ponieważ moje działania fotograficzne zawsze wykonywałem społecznie, to nie zamierzam społecznie odpowiadać przed sądem, jeśli któryś z pieśniarzy uzna, że nie podoba mu się tak wykonany wizerunek. Doskonale rozumiem, że każda osoba ma inny poziom wrażliwości na swoją podobiznę utrwaloną na fotografii, stąd moja decyzja o zaprzestaniu dokumentowania koncertów. Wiem, że w oparciu o art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnicy kursu, po jego rozpoczęciu, wyrazili zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku, ale jednak fotografie będę wykonywał tylko do użytku domowego.

Marek Bliżycki

Dodaj komentarz