Koncert arii i pieśni, czyli „pierwsze koty za płoty”

We wtorkowy wieczór 10 lipca sala koncertowa iwonickiego Domu Zdrojowego ponownie wypełniła się operowym śpiewem. Koncert arii i pieśni był pierwszym z cyklu koncertów w wykonaniu młodych pieśniarzy uczestniczących w XVII Kursie Wokalistyki Operowej w Iwoniczu-Zdroju. Kurs ten, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu z Wrocławia pod kierownictwem muzycznym profesora Feliksa Widery, odbywa się w naszym mieście po raz trzeci.

Powiedzenie „pierwsze koty za płoty” pojawiało się często w ustach uczestników i pedagogów po zakończonym koncercie, który dla kilku z 20 pieśniarzy prezentujących się iwonickiej publiczności był pierwszym publicznym występem. W niektórych wykonaniach wyczuwało się niepewność i tremę, ale ci młodzi uczniowie lub absolwenci szkół i uczelni muzycznych z całej Polski przyjechali do Iwonicza-Zdroju po naukę pod okiem doświadczonych i uznanych w świecie muzycznym pedagogów. Piszący te słowa jest pewien, że koncert finałowy w dniu 16 lipca będzie prawdziwym popisem każdego z ponad 30 uczestników Kursu.

W ten muzyczny wieczór ze sceny zabrzmiały piękne i mocne głosy wykonujące arie i pieśni A.Vivaldiego, W.A.Mozarta, F.Schuberta, F.Chopina, A.Dvoraka i innych światowej sławy kompozytorów. [PROGRAM KONCERTU] Publiczność, która prawie w komplecie wypełniła salę koncertową, mocnymi i długimi brawami nagradzała wszystkie wykonania dziękując za przeżycia artystyczne i zachęcając młodych artystów do dalszego szlifowania swojego talentu. Warto zaznaczyć, że ze sceny zaśpiewała dla nas Arię Dydony, dysponująca pięknym głosem, sopranistka z krośnieńskiej prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica.

Po ostatnim występie prof. Widera wraz z reprezentantką wykonawców dziękowali publiczności za przybycie i życzliwe wsparcie oraz gorąco zapraszali mieszkańców, kuracjuszy i wczasowiczów na swoje kolejne koncerty, bo bardzo chcą się zaprezentować przy pełnej widowni. Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w pełni popiera prośbę młodych artystów.

Kolejny koncert, tym razem muzyki sakralnej, odbędzie się 12 lipca w czwartek około godziny 19.30 po mszy świętej, w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju pw. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych.

Plan kolejnych koncertów znajduje się w artykule z 3 lipca „Kurs Wokalistyki Operowej„.

Serdecznie zapraszamy.

Tekst Marek Bliżycki

UWAGA: W związku z prośbą jednej z uczestniczek Kursu o usunięcie jej zdjęcia ze strony Stowarzyszenia i oficjalnej strony Gminy Iwonicz-Zdrój podjąłem decyzję, aby nie fotografować i nie filmować koncertów. Chciałem poprzez zdjęcia i filmy propagować Kurs i jego uczestników, którzy, w co nie wątpię, wchodzą na ścieżkę przyszłej kariery i w przyszłości mogą potrzebować dokumentacji fotograficznej do swojego CV. Ponieważ moje działania fotograficzne zawsze wykonywałem społecznie, to nie zamierzam społecznie odpowiadać przed sądem, jeśli któryś z pieśniarzy uzna, że nie podoba mu się tak wykonany wizerunek. Doskonale rozumiem, że każda osoba ma inny poziom wrażliwości na swoją podobiznę utrwaloną na fotografii, stąd moja decyzja o zaprzestaniu dokumentowania koncertów. Wiem, że w oparciu o art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnicy kursu, po jego rozpoczęciu, wyrazili zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku, ale jednak fotografie będę wykonywał tylko do użytku domowego.

Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.