Koncert finałowy – operowe divertimento, zakończył XV Kurs Wokalistyki Operowej (filmy z koncertu i program wszystkich koncertów)

Jakże nie płakać po uczestnikach Kursu Wokalistyki Operowej, gdy wzruszająco wykonana przez Aleksandrę Pawlus, przybyłą ze Stanów Zjednoczonych, pieśń z musicalu Evita, ”Don’t Cry For Me Argentina”, z chórem stworzonym przez większość uczestników kursu, wielu słuchaczom  wycisnęła łzy z oczu. Ta pieśń, wraz z pięknie zaśpiewaną przez Elizę Annę Niemczycką „Memory” z musicalu Cats, podsumowały sześć wspaniałych dni koncertowych, które słuchaczom wypełniającym salę koncertową w Domu Zdrojowym dały prawdziwą ucztę dla ucha i oka. Koncert finałowy – operowe divertimento z parasolkami wokół fortepianu, wyreżyserowany przez prof. Macieja Witkiewicza pokazał olbrzymią skalę umiejętności i możliwości tkwiących w młodych uczestnikach Kursu. Każda z czterech części spektaklu zauroczyła widzów inną muzyką, pięknie interpretowaną przez pianistów i dobraną do niej oprawą aktorsko-sceniczną. To finałowe divertimento ukazało też wysokie umiejętności w zakresie gry scenicznej u występujących wokalistów. Nic dziwnego, że widzowie nagradzali artystów gromkimi i długimi oklaskami, a finałowa pieśń otrzymała brawa na stojąco i została wykonana na bis.

Gdy w powietrzu wisiały jeszcze ostatnie dźwięki ”Don’t Cry For Me Argentina”, kierownik artystyczny Kursu prof. Feliks Widera rozpoczął podziękowania dla pedagogów pracujących z młodzieżą, z nestorem polskich pedagogów muzycznych prof. Eugeniuszem Sąsiadkiem na czele oraz dla pianistów, którzy na Kursie nie mieli chwili wytchnienia pracując cały dzień na zajęciach warsztatowych, a wieczorem grając koncerty. Każdy wręczany pedagogom dyplom był nagradzany gromkimi brawami przez zgromadzonych na scenie uczestników Kursu. Dyplomy otrzymali również wszyscy uczestnicy, a specjalne podziękowanie za pomoc, życzliwość i wsparcie finansowe w organizacji Kursu zostało skierowane przez prof. F. Widerę na ręce Witolda Kocaja, Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój. Wyraźnie wzruszony Profesor dziękował Władzom, całej społeczności naszej Gminy i jej Gościom uczestniczącym w koncertach, za niebywałą życzliwość i bardzo ciepłe przyjęcie.

Burmistrz Witold Kocaj podziękował prof. Feliksowi Widerze, pedagogom i uczestnikom Kursu za stworzenie w ciągu 10 dni wspaniałego klimatu artystycznego, zaczarowanie muzyką i pięknymi głosami mieszkańców, turystów i gości Iwonicza-Zdroju oraz promowanie pięknej Ziemi Iwonickiej. Burmistrz w asyście honorowej wiceburmistrza Jacka Rygla, dyrektor GOK Doroty Świstak i przewodniczącego Zarządu Miasta Rajmunda Boczara, wręczył Profesorowi szklany puchar z osobistą dedykacją, a wszystkim pedagogom i uczestnikom Kursu upominki, przyozdobione piękną czerwoną różą, mające przypominać o dniach spędzonych na Ziemi Iwonickiej.

Koncert zakończyły wspólne zdjęcia uczestników ze swoimi pedagogami.

Kto nie był, niech mocno żałuje.

Melomani i inne zainteresowane osoby otrzymują w postaci PDF program wszystkich koncertów oraz listę uczestników Kursu. Autor artykułu jest przekonany, że wielu z tych młodych śpiewaków jest w stanie już teraz przyciągnąć liczną publiczność do sal koncertowych.

Tekst i filmy Marek Bliżycki, zdjęcia Marek Deręg i Marek Bliżycki

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.