Koncert Muzyki Polskiej

W dniu 5 lipca uczestnicy Kursu Wokalistyki Operowej zaprezentowali się mieszkańcom i gościom Gminy Iwonicz-Zdrój w pięknej, muzycznej odsłonie. Zgromadzeni w sali koncertowej iwonickiego kina, melomani wysłuchali koncertu muzyki polskiej w wykonaniu 21 spośród 30 uczestników kursu. Wykonano 23 utwory S. Moniuszki, S. Niewiadomskiego, M. Karłowicza, K. Szymanowskiego i innych polskich kompozytorów, które długo jeszcze po zakończeniu koncertu pobrzmiewały w pamięci słuchaczy. Jak anonsował prowadzący koncert prof. Feliks Widera, kierownik artystyczny kursu, dla niektórych młodych śpiewaków był to pierwszy w życiu występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Nie wszyscy sobie w pełni poradzili z tremą, ale jak pokazują doświadczenia ubiegłego roku każdy kolejny koncert będzie w ich wykonaniu dojrzalszy. Wszak przyjechali na Kurs po naukę, a uczą się u najlepszych pedagogów. Bardzo duży postęp w umiejętnościach wykonawczych widać było u tych śpiewaków, którzy uczestniczyli w Kursie rok temu i po raz kolejny zaprezentowali się iwonickiej publiczności.

Młodym wykonawcom z uwagą przysłuchiwali się ich profesorowie, którzy w ramach kolejnych zajęć Kursu będą pracować nad jeszcze lepszym brzmieniem głosu swoich podopiecznych. Jak pokazuje doświadczenie z poprzednich edycji, uczniowie i studenci w pełni „rozwijają skrzydła” podczas koncertu finałowego, co nastąpi 12 lipca.

Widzowie opuszczający salę koncertową komentowali, że taki kurs z licznymi koncertami o różnorodnej tematyce, to bardzo dobry pomysł, służący nie tylko rozrywce i ciekawemu spędzeniu wolnego czasu, ale również kształtowaniu gustów muzycznych słuchaczy. Słyszeliśmy zapewnienia, że będą uczestniczyć w kolejnych koncertach, a następny koncert odbędzie się 6 lipca w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju, po wieczornej mszy, i będzie to Koncert Muzyki Sakralnej.

Poniżej galeria zdjęć wykonawców z koncertu muzyki polskiej oraz Program koncertu do pobrania w wersji pdf.

Kilka innych ujęć śpiewaków można znaleźć jeszcze na stronie Iwonicza-Zdroju.

Jako fotografujący przepraszam wykonawców za utrwalone niezamierzone grymasy na twarzach, ale zależało mi na uchwyceniu pewnej ekspresji.

Film z tego i pozostałych koncertów zostanie opublikowany w terminie późniejszym.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.