Koncert Muzyki Sakralnej

W czwartek 6 lipca, po wieczornej Mszy św., kościół parafialny w Iwoniczu-Zdroju wypełnił się mocnymi głosami pięknie prezentujących się uczniów i studentów, którzy przedstawili swoje interpretacje muzyki sakralnej. Tym razem wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, Al. Scarlattiego, G.Fr. Händla, W.A. Mozarta, J.D. Zelenka, G. Verdiego i innych wielkich kompozytorów. Stosunkowo późna pora i zupełnie inny niż poprzednio charakter koncertu nie tylko nie odstraszyły ale wręcz przyciągnęły liczną rzeszę melomanów, którzy wypełnili iwonicką świątynię do ostatniego wolnego miejsca. Komentarze po zakończonym koncercie świadczyły, że warto było spędzić ten wieczór słuchając 20 pięknych głosów wykonujących arcydzieła ale i mniej znane utwory muzyki sakralnej. Pięknie zaprezentował się publiczności w Arii Boga Marti Blažewič, pieśniarz z Uniwersytetu w Ostrawie, a już po raz trzeci stali słuchacze mogli zachwycać się głosem chińskiej wokalistki Aixin Ge. Nie umniejszając żadnemu wykonawcy, warto podkreślić, że ubiegłoroczni uczestnicy kursu zaprezentowali się bardzo dobrze w nowym repertuarze.

Należy też docenić olbrzymią rolę pedagogów i pianistów akompaniujących wykonawcom w świetnym przygotowaniu tego i poprzednich koncertów.

Prowadzący koncert prof. Feliks Widera podziękował publiczności za obecność i dziękowanie brawami za wykonania, bo dla tych młodych śpiewaków, z których wielu jest dopiero na początku swojej artystycznej drogi i pierwszy raz stają przed publicznością, uznanie słuchaczy jest bardzo ważne dla ich dalszego kształcenia.

Ksiądz proboszcz Bogdan Nitka podziękował za piękny koncert i zaprosił uczestników do występu w przyszłym roku, bo jak stwierdził, drzwi tej świątyni zawsze są otwarte dla artystów.

Organizatorzy kursu zapraszają na kolejne koncerty. W sobotę 8 lipca o godz. 11.00 koncert promenadowy na Placu Dietla (w razie deszczu koncert odbędzie się w sali koncertowej w kinie), a w niedzielę 9 lipca o godz. 19.00 koncert arii i pieśni w sali koncertowej. W środę 12 lipca o godz. 19.00 w sali koncertowej odbędzie się koncert finałowy inscenizowany, stanowiący podsumowanie kursu. 

Organizatorzy już zapraszają na kolejny kurs i olbrzymią dawkę dobrej muzyki i wspaniałych głosów w lipcu przyszłego roku.

Poniżej galeria zdjęć większości wykonawców z koncertu muzyki sakralnej oraz Program Koncertu.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.