Kwesta na cmentarzach i efekt finansowy. Dziękujemy.

W piękny, słoneczny i ciepły dzień złotej polskiej jesieni, Dzień Wszystkich Świętych i zimny, sztormowy Dzień Zaduszny, już po raz siódmy przy bramach iwonickich cmentarzy stanęli z puszkami członkowie Stowarzyszenia i bardzo liczne grono młodych wolontariuszy z iwonickich szkół podstawowych, aby zebrać środki na statutową działalność i w ten sposób przyczynić się do renowacji kolejnych pomników i miejsc pamięci narodowej.

Piękna pogoda 1 listopada spowodowała, że od rana do wieczora przez bramy obu iwonickich cmentarzy przechodziły tłumy ludzi. Małe dzieci z radością lub obawą wrzucały pieniądze do puszek otrzymując w zamian uśmiech, ciepłe słowo i naklejkę z podziękowaniem. Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością chcemy podkreślić, że do puszek kwestujących trafiały, podobnie jak w ubiegłym roku, banknoty pięćdziesięcio i stuzłotowe. Była grupa odwiedzających, którzy obdarowali Stowarzyszenie wrzucając pieniądze na starym i nowym cmentarzu, a nawet mieli przygotowane pieniądze do puszki każdego kwestującego. Było wiele wzruszających momentów. Za każdą kwotę serdecznie dziękujemy.

Dzień Zaduszny, to zupełnie inny obraz cmentarza i kwestowania. Najpierw każdego członka Stowarzyszenia i wolontariusza poraził obraz spustoszenia dokonanego przez szalejący wiatr. Góry szkła z rozbitych zniczy i rozrzucone wokół grobów chryzantemy. Stosunkowo nieliczni mieszkańcy przychodzili już z miotłami i workami, aby uprzątnąć szkło zapewniając bezpieczeństwo odwiedzającym groby.

Kwestującym ciepło nie było i Zarząd postanowił odwołać młodzież z dyżurów w obawie o zdrowie młodych ludzi. Uczniowie wysyłali do koleżanek i kolegów smsy z informacją o odwołaniu wolontariuszy. Tymczasem nikt nie zrezygnował. Co godzinę na miejsce swojego dyżuru przychodziły kolejne pary młodych ludzi, którzy twierdzili stanowczo, że skoro wyrazili zgodę dobrowolnie, to nie zrezygnują. Wielki szacunek za taką postawę.

Podkreślenia wymaga fakt, że ilość młodzieży chętnej do pomocy przy kweście, zwłaszcza ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu, na których współpracę Stowarzyszenie zawsze mogło i może liczyć, była tak duża, że kwestujący uczniowie stali również przy bocznych furtkach prowadzących na stary cmentarz.

Łącznie w obu dniach kwesty ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu wzięło udział 64 młodych wolontariuszy, a ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju 7 uczniów.

Za tę pomoc uczniom szkół podstawowych oraz rodzicom, którzy wyrazili zgodę na udział w kweście BARDZO DZIĘKUJEMY.

Również w tym roku kwestujący członkowie Stowarzyszenia usłyszeli wiele ciepłych słów na temat naszej aktywności oraz zachęty, aby nam „nie przeszło” i aby co roku pojawiały się kolejne odrestaurowane pomniki, kapliczki i inne miejsca upamiętnienia. Obiecujemy, że będziemy działać dla naszej Iwonickiej Ojczyzny, a zobowiązaniem do tego są również wyniki tegorocznej kwesty.

Po raz pierwszy wynik zbiórki przekroczył kwotę 8.000 zł.

Już po pierwszym dniu w puszkach kwestujących była kwota przewyższająca ubiegłoroczny efekt jednodniowej zbiórki.

Komisja pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia, Pana Rajmunda Boczara, po przeliczeniu zawartości puszek informuje, że podczas kwesty przeprowadzonej w Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada oraz w Dniu Zadusznym 2 listopada 2019 r., mieszkańcy Gminy i odwiedzający cmentarze goście z całej Polski, wykazując się szczodrością, wrzucili do puszek łącznie 8.831,48 zł, 7,50 €, 40 forintów węgierskich, 20 koron norweskich, 20 stotinek bułgarskich i 5 koron czeskich.

Wszystkim darczyńcom BARDZO GORĄCO DZIĘKUJEMY za datki i za zaufanie, którym Państwo nas obdarzyliście.

Zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 17.00 do remizy OSP w Iwoniczu-Zdroju. Liczymy, że nowi członkowie zechcą zasilić szeregi Stowarzyszenia. Możliwości działania dla nikogo nie zabraknie.
Kilka załączonych zdjęć jest refleksją po Dniu Wszystkich Świętych i przeprowadzonej kweście.

Zarząd Stowarzyszenia przekazuje wyrazy szacunku i podziękowania.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Uwaga: Jeśli osoby ujęte na zdjęciach nie wyrażają zgody na ich publikację, proszę napisać na adres Stowarzyszenia, a zdjęcia natychmiast zostaną usunięte.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.