Kwesta na cmentarzach i efekt finansowy. Dziękujemy.

W niedzielę 30 października i w Dniu Wszystkich Świętych przy bramach iwonickich cmentarzy już po raz czwarty stanęli z puszkami członkowie Stowarzyszenia i liczne grono młodych wolontariuszy z iwonickich gimnazjów, aby zebrać środki na statutową działalność i w ten sposób przyczynić się do renowacji kolejnych pomników i miejsc pamięci narodowej.

Również w tym roku sprzyjająca aura, zwłaszcza w Dniu Wszystkich Świętych, spowodowała, że wiele osób odwiedzających cmentarze przystawało przy kwestujących i dzieliło się swoimi refleksjami na temat wykonanych prac oraz podpowiadało, które groby Stowarzyszenie powinno wziąć pod swoją opiekę. W tych rozmowach pojawiły się liczne sugestie, aby odrestaurować groby osób zasłużonych dla polskiej kultury, spoczywających na naszym cmentarzu. Najczęściej wskazywano na zaniedbany, ziemny grób malarza batalisty Stanisława Studenckiego i niszczejący, marmurowy pomnik na grobie Stanisława Dębicza, aktora scen polskich z okresu przed i po II wojnie światowej. Wyrażano troskę o niszczejące w szybkim tempie grobowce osób zasłużonych dla Iwonicza, które powinny być ozdobą iwonickiego cmentarza, zwłaszcza grobowiec rodziny Załuskich, grobowiec hrabiny Zofii Tyszkiewiczowej oraz grobowiec rodziny Aleksiewiczów, gdzie pochowany został ppłk. dr Józef Aleksiewicz. Dużo uwag zgłaszano do stanu „kaplicy” cmentarnej, która dawno powinna zostać wyremontowana lub wyburzona. Członkowie Stowarzyszenia obiecywali, że wszystkie te sugestie wezmą pod uwagę planując prace renowacyjne w kolejnym roku działalności, ale znane Zarządowi realia cenowe są nieubłagane i ze zgłoszonych pomysłów, tylko nieliczne mogą zostać zrealizowane, pomimo bardzo dobrych wyników zbiórki. Ponadto pozostaje wątpliwość, czy wolno Stowarzyszeniu podejmować prace renowacyjne przy grobach, gdy wiadomo, że żyją członkowie rodziny osób zmarłych i to oni powinni dbać o groby swoich bliskich.

Po komisyjnym otwarciu puszek i przeliczeniu ich zawartości możemy poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kwesty w dniach 30.10 i 01.11.2016 r., zarejestrowanej na portalu zbiórek MSWiA pod numerem 2016/3678/OR, Mieszkańcy Gminy i odwiedzający cmentarze Goście z całej Polski wykazali się szczodrością wrzucając do puszek łącznie 6.742,40 zł, 13 €, 5 węgierskich forintów(!) i 1 amerykańskiego centa(!).

Z całego serca dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście i obiecujemy, że do następnego Dnia Wszystkich Świętych na starym cmentarzu przybędą kolejne odrestaurowane pomniki i uporządkowane groby.

Bardzo gorące podziękowania należą się wszystkim członkom Stowarzyszenia, sympatykom i wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas dla szlachetnego celu. Szczególne uznanie wyrażamy młodzieży z gimnazjów w Iwoniczu i Iwoniczu-Zdroju, która licznie stawiła się na nasz apel. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy bez względu na zasobność własnego portfela wsparli naszą działalność. Przyrzekamy, że żadna zebrana złotówka nie zostanie zmarnowana.
Zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 17.00 do remizy OSP w Iwoniczu-Zdroju.
Załączone zdjęcia są refleksją po Święcie Zmarłych, migawkowo pokazują przebieg kwesty i niektóre groby objęte opieką Stowarzyszenia.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniami
Zarząd Stowarzyszenia

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Uwaga: Jeśli osoby ujęte na zdjęciach nie wyrażają zgody na ich publikację, proszę napisać na adres Stowarzyszenia, a zdjęcia natychmiast zostaną usunięte.

 

GROBY POD OPIEKĄ STOWARZYSZENIA W DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.