Kwesta na rzecz renowacji nagrobków

Już po raz szósty w Dniu Wszystkich Świętych, przy bramach iwonickich cmentarzy, staną z puszkami członkowie Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, wspierani przez młodych wolontariuszy ze szkół podstawowych i najstarszych klas gimnazjów w Iwoniczu i Iwoniczu-Zdroju, aby kwestować na rzecz renowacji kolejnych nagrobków i pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu. Jak co roku, dziękując za dotychczasową hojność wszystkim darczyńcom, prosimy o kolejne wsparcie.

Spacerując po naszym cmentarzu widzimy, że zniszczonych i zaniedbanych nagrobków oraz niszczejących, ładnych kiedyś pomników, pozostało jeszcze wiele. Zarząd Stowarzyszenia stara się zawsze wybierać do odrestaurowania takie groby, które mieszkańcom Gminy i osobom przyjezdnym pokażą nie tylko naszą dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa historycznego i kulturowego, ale spowodują też podniesienie wrażenia estetycznego, nadając cmentarzowi charakter nekropolii, gdzie warto przyjść i w spokoju oraz w ładnym otoczeniu zamyślić się nad przemijaniem. Niestety nie wszystkie pomniki, ze względów prawnych i finansowych, można odrestaurować.

W bieżącym roku Stowarzyszenie wykonało prace przy trzech grobach położonych blisko siebie, bo spoczywające w nich osoby były ze sobą powiązane rodzinnie, a ponadto każda z nich zasłużyła się, każda w inny sposób, dla naszego, iwonickiego środowiska (Błażej Kramarz, jego córka Józefa Penar i jej mąż Wojciech Penar). Stowarzyszenie wykonało też drugi etap renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza.

Szczegółowy opis prac przy grobach wraz z dokumentacją zdjęciową zawierają poprzednie artykuły.

W zależności od hojności tegorocznych darczyńców ustalony zostanie zakres prac na przyszły rok. Na pewno chcemy zakończyć modernizację (III etap) otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza. Plan renowacji innych pomników podamy na początku 2019 roku.

Informujemy, że tegoroczna kwesta została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem 2018/4179/OR.

Tekst i zdjęcie Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.