Już po raz siódmy w Dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym (1 i 2 listopada) przy bramach iwonickich cmentarzy, staną z puszkami członkowie Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, wspierani przez młodych wolontariuszy ze szkół podstawowych w Iwoniczu i Iwoniczu-Zdroju, aby kwestować na rzecz renowacji kolejnych nagrobków i pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu. Jak co roku, dziękując za dotychczasową hojność wszystkim darczyńcom, prosimy o kolejne wsparcie.
Spacerując po naszym cmentarzu widzimy, że zniszczonych i zaniedbanych nagrobków oraz niszczejących, ładnych niegdyś pomników, pozostało jeszcze wiele. Zarząd Stowarzyszenia stara się zawsze wybierać do odrestaurowania takie groby, które mieszkańcom Gminy i osobom przyjezdnym pokażą nie tylko naszą dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa historycznego i kulturowego, ale spowodują też podniesienie wrażenia estetycznego, nadając cmentarzowi charakter nekropolii, gdzie warto przyjść i w spokoju oraz w ładnym otoczeniu zamyślić się nad przemijaniem.
W bieżącym roku Stowarzyszenie wykonało zróżnicowany zakres prac. Dokończono remont pomnika na grobie Anieli Januszewskiej, a ze względu na dużą wartość artystyczną, pomnik przeniesiono i ustawiono przy alejce głównej. Rozpoczęto renowację pomnika na grobie rodziny Popławskich, na prośbę Koła Kombatantów z Iwonicza-Zdroju. Rozpoczęto również renowację pomnika na nieznanym grobie, który zasługuje na przywrócenie mu wartości estetycznych i artystycznych. Pomnik zdjęto z cokołu i przewieziono do pracowni konserwatorskiej, gdzie w czasie zimy prace będą kontynuowane. Dokończono prace przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w celu utrwalania i przypominania faktów o zbrodni w Lesie Grabińskim opracowano i zlecono do wykonania dwie różne tablice z opisem tragicznych wydarzeń i zdjęciami zamordowanych partyzantów. Jedną tablicę umieszczono obok Grobu Nieznanego Żołnierza, a drugą w altanie przy pomniku w Lesie Grabińskim.
Stowarzyszenie zorganizowało uroczystość uczczenia 75 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim, na którą przybyli z całej Polski członkowie rodzin zamordowanych partyzantów.
Stowarzyszenie współorganizowało duże przedsięwzięcie, jakim była organizacja III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego w Iwoniczu-Zdroju. Gościem Forum był prof. dr hab. Piotr Gliński.
Stowarzyszenie kolejny raz pomagało przy organizacji Kursu Wokalistyki Operowej promując Iwonicz-Zdrój wśród utalentowanych młodych śpiewaków operowych z całej Polski.
Zakres prac na przyszły rok, związanych z wydatkami finansowymi, zostanie określony w zależności od hojności tegorocznych darczyńców.
Jak zawsze z wdzięcznością dziękujemy Państwu za wsparcie jakiego nam udzielacie.
Zarząd Stowarzyszenia