KWESTA PUBLICZNA 2022

Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” informuje, że w dniach 30 października (niedziela) i 1 listopada (Wszystkich Świętych – wtorek) na obu iwonickich cmentarzach zostanie przeprowadzona kwesta publiczna.

Kwestować będą członkowie Stowarzyszenia wspomagani przez młodzież z iwonickich szkół podstawowych. Wszyscy kwestujący będą posiadali identyfikatory z logo Stowarzyszenia.

Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na renowację kolejnych pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu i utrzymanie w dobrym stanie pomników i miejsc pamięci wcześniej odrestaurowanych.

Prace remontowo-konserwatorskie wymagają dużych nakładów finansowych, a Stowarzyszenie realizuje działania statutowe wyłącznie w oparciu o datki i darowizny obywateli, składki członkowskie oraz o środki pozyskane z wygranych konkursów.

Zarząd Stowarzyszenia informuje, że w roku 2022 prowadzono następujące działania:

– W marcu na swoim miejscu przy ul. Kulczyńskiego została zainstalowana kapliczka-chłodnica, którą poddano kompleksowej rewitalizacji i wzbogacono o tabliczkę z opisem wydarzenia.

– W czerwcu wyremontowano i zmodernizowano zapomniany i zniszczony nagrobek Państwa Antoniny i Jakuba Jachimskich, mając na względzie walor estetyczny tego miejsca.

– Za bramą, przy wejściu na ścieżkę prowadzącą do pomnika zamordowanych w Lesie Grabińskim, wkopano drewnianą gablotę oraz zaprojektowano tablicę informacyjną do gabloty zawierającą opis historii tego miejsca. W czerwcu tablica została wykonana i zainstalowana w gablocie. W ten sposób każdy turysta, który trafi na bramę do lasu, (idąc np. biało-czerwoną ścieżką turystyczną) będzie mógł poznać historię naszego miejsca pamięci narodowej.

– W lipcu Stowarzyszenie zorganizowało obchody 78 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim.

– We wrześniu rozpoczęły się prace przy modernizacji bezpośredniego otoczenia pomnika zamordowanych partyzantów w Lesie Grabińskim. Projekt przewiduje wymianę popękanej betonowej wylewki wokół pomnika na kostkę, otoczenie pomnika nowym murkiem i uporządkowanie fragmentu zbocza przed pomnikiem z zainstalowaniem nowych ławek. Tempo prac będzie zależne od warunków pogodowych. Modernizację finansuje Gmina Iwonicz-Zdrój.

Z zadowoleniem informujemy mieszkańców naszej Gminy, że potomkowie Rodziny Załuskich podjęli trud renowacji rodzinnego grobowca projektu Amelii Załuskiej, który stał się zaczątkiem iwonickiego starego cmentarza. Prace rozpoczęto w połowie października. Renowacja obejmie konstrukcję grobowca wraz z tablicami inskrypcyjnymi.      

Tradycyjnie informujemy, że darowizny na działalność Iwonickiego Stowarzyszenia można też wpłacać na konto:

49 1090 2590 0000 0001 4453 0570

Prosimy o szczodre wsparcie naszych działań.

Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY.

Zarząd Stowarzyszenia     

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.