KWESTA PUBLICZNA

Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” informuje, że w dniach 31 października (niedziela) i 1 listopada (Wszystkich Świętych – poniedziałek) na obu iwonickich cmentarzach zostanie przeprowadzona kwesta publiczna.

Kwestować będą członkowie Stowarzyszenia wspomagani przez młodzież z iwonickich szkół podstawowych. Wszyscy kwestujący będą posiadali identyfikatory z logo Stowarzyszenia.

Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na renowację kolejnych pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu i utrzymanie w dobrym stanie pomników i miejsc pamięci wcześniej odrestaurowanych.

Prace remontowo-konserwatorskie wymagają dużych nakładów finansowych, a Stowarzyszenie realizuje działania statutowe wyłącznie w oparciu o datki i darowizny obywateli, składki członkowskie oraz o środki pozyskane z wygranych konkursów.

Zarząd Stowarzyszenia informuje, że w roku 2021 prowadzono następujące działania:

– Wykonano dwa nowe nagrobki na grobach trzech żołnierzy zmarłych od ran w Excelsiorze, na przełomie lat 1945 i 1946, w wyniku walk z UPA.

– Przeprowadzono renowację 100-letniego pomnika na grobie Jakóba Kinela, mistrza murarskiego z Iwonicza, żyjącego w XIX wieku.

– Przeprowadzono rewitalizację kapliczki-chłodnicy na ulicy Kulczyńskiego.

– Dokończono renowację otoczenia kapliczki Matki Boskiej Przedziwnej na Placu Karola i Józefa w Iwoniczu-Zdroju, rozpoczętą w 2020 roku,

– Wykonano szeroki zakres prac modernizacyjnych wokół pomnika w Lesie Grabińskim polegający na wycięciu starych drzew zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających, usunięto też drewniane poręcze pokryte hubą zabezpieczające zejście do pomnika, zastępując je poręczami z rur stalowych.

– Wymieniono część drewnianych elementów ogrodzenia cmentarza ofiar cholery.

– Wykonano folder „Bohaterska Lubatowa”, sławiący walkę narodowowyzwoleńczą mieszkańców Lubatowej i podkreślający ich ofiarę i daninę krwi oraz ukazujący obecny wygląd pomnika Chwała Poległym po przeprowadzonej modernizacji.

Stowarzyszenie zorganizowało obchody 77 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim.

Tradycyjnie informujemy, że darowizny na działalność Iwonickiego Stowarzyszenia można też wpłacać na konto:

49 1090 2590 0000 0001 4453 057

Prosimy o szczodre wsparcie naszych działań.

Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY.

Zarząd Stowarzyszenia     

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.