NON OMNIS MORIAR – Stanisław Studencki; malarz-batalista, spoczywający w iwonickiej ziemi

  W lipcu 2014 roku minęła 70 rocznica śmierci Stanisława Studenckiego, malarza-batalisty, ucznia Wojciecha Kossaka, który ostatnie lata swojego życia spędził na krośnieńskiej ziemi a pochowany został na iwonickim cmentarzu. Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” od początku swojej działalności zakładało konieczność renowacji grobu, w którym został pochowany artysta oraz przybliżenie postaci Stanisława Studenckiego iwonickiej społeczności.  

W ostatnim czasie nowy, silny impuls naszym działaniom dał Marek Wiatr, znany artysta, śpiewak i malarz, od wielu lat dyrektor artystyczny Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu. To w domu Wiatrów w Jedliczu mieszkał Stanisław Studencki w ostatnich, okupacyjnych latach swojego życia. Bywał też często w Iwoniczu, w domu swojej siostry. Pan Marek Wiatr zaproponował, aby uczcić pamięć artysty wydając ALBUM ukazujący w pełni jego twórczość  i w ten sposób nie tylko ocalić ale wręcz przybliżyć Polakom malarstwo Stanisława Studenckiego. Aby jednak album mógł pokazać pełnię twórczości malarza, konieczne jest odnalezienie i uwiecznienie na zdjęciach jego obrazów. Stowarzyszenie podjęło się tego zadania. Zarząd Stowarzyszenia ma świadomość, że nie jest to sprawa prosta. Nie każdy posiadacz obrazów chce ten fakt ujawniać komukolwiek. Przyjmując, że warto pokazać społeczeństwu wszystko to, co jest cenne w polskiej twórczości artystycznej, przy okazji nadając większą wartość nieznanym do tej pory pracom, stwórzmy możliwość sfotografowania obrazów Stanisława Studenckiego, których wiele zdobi ściany domów na Podkarpaciu. Stąd nasz APEL do wszystkich mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój (i nie tylko) posiadających obrazy tego artysty i inne pamiątki po nim – POZWÓLCIE TYLKO JE SFOTOGRAFOWAĆ NA POTRZEBY WYDANIA ALBUMU. Żadne dane personalne właścicieli obrazów nie zostaną publicznie ujawnione, chyba że na wyraźne życzenie posiadacza.
Zarząd Stowarzyszenia w osobach Rajmunda Boczara i Marka Bliżyckiego uprzejmie prosi posiadaczy obrazów i innych pamiątek lub osoby mające wiedzę, gdzie znajdują się obrazy Stanisława Studenckiego o kontakt osobisty lub na adres mailowy Stowarzyszenia: ocaliwonicz@op.pl albo telefonicznie pod numer 697 435 514.  
Będziemy wdzięczni za pozytywną odpowiedź na nasz apel.

 

SS-1SS-2SS-3

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.