Odrestaurowany pomnik zdobi cmentarz

Rozpoczęte jesienią 2018 roku prace renowacyjne przy pomniku na grobie Anieli Januszewskiej, o których pisałem 10 listopada 2018 r., zostały ostatecznie zakończone. Opuszczony pomnik, stojący pomiędzy dwoma wysokimi grobowcami, został odrestaurowany i przeniesiony na nowe miejsce przy głównej alejce cmentarnej. Piaskowiec cokołu pomnika, pokryty przez dziesiątki lat naleciałościami atmosferycznymi, zyskał nowy wygląd, a jeszcze w listopadzie szaro-bura rzeźba aniołka obejmującego krzyż, jako alegoria zmarłej, promienieje teraz jasną postacią.

Przez szacunek dla zmarłej i w celu utrwalenia faktycznego miejsca pochówku (patrz poprzedni artykuł o poszukiwaniu grobu) Stowarzyszenie ustawiło dwa kamienie z informacjami – jeden o miejscu pochowania zmarłej, a drugi o grobie symbolicznym.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia informuję, że wykonaliśmy dużą pracę przy organizacji III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego (patrz wcześniejszy artykuł), a w chwili obecnej Stowarzyszenie przygotowuje się do organizacji obchodów 75 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim. Obchody odbędą się 24 lipca 2019 roku (środa) w Lesie Grabińskim i pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu. Szczegóły obchodów zostaną przedstawione w kolejnym artykule. Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej Gminy i ludzi, którym droga jest pamięć o ludziach, którzy stracili życie walcząc o wolność Narodu.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.