Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” z satysfakcją informuje, że pierwszy etap modernizacji otoczenia Grobu Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu został zakończony. Zgodnie z wcześniejszą informacją połamane płyty chodnikowe otaczające pomnik i stanowiące plac przed pomnikiem zostały zastąpione kostką brukową. Prace w tym zakresie wykonali pracownicy ZGK w Iwoniczu-Zdroju. Pomnik został rękami Prezesa Rajmunda Boczara wyczyszczony, krzyż, słupki i łańcuchy pomalowane, a żywopłot przystrzyżony. Tabliczki z inskrypcjami zostały odnowione w zakładzie kamieniarskim Pana Daniela Akslara.
Czyszcząc, umieszczoną na pomniku, tablicę z napisem Grób Nieznanego Żołnierza, Prezes dokonał ciekawego odkrycia. Okazało się, że tablica, która „od zawsze” była koloru czarnego, została dawno temu pomalowana, a spod farby wyłonił się piękny mosiądz nadający pomnikowi zupełnie nowego blasku. Farba skrywała też inicjały twórcy tablicy, którym był, o czym warto przypomnieć, zmarły niedawno iwonicki artysta, rzeźbiarz Władysław Kandefer.
Pracami przy pomniku i historią powstania Grobu Nieznanego Żołnierza zainteresowała się redaktor Nowego Podkarpacia, Pani Wioletta Zimmermann-Szubra, która przygotowała materiał do naszego regionalnego tygodnika. Przy okazji rozmowy z Panią redaktor powróciło pytanie o faktyczną ilość pochowanych w tym grobie, nierozpoznanych patriotów zamordowanych w Lesie Grabińskim. Różne źródła pisane podają rozbieżne informacje. Jednak do tego tematu powrócimy w przyszłości.
Zarząd Stowarzyszenia ma nadzieję, że w przyszłym roku uda się wykonać remont ogrodzenia, aby Grób Nieznanego Żołnierza odzyskał należny mu wygląd.
Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki