Podsumowanie minionego roku i życzenia

W czwartek 12 grudnia Zarząd i członkowie Stowarzyszenia spotkali się na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Prezes Rajmund Boczar dokonał podsumowania działań w mijającym roku.

Zachowując porządek chronologiczny w roku 2017 podjęto i zrealizowano szereg następujących działań.

Na walnym zebraniu sprawozdawczym uchwalono nową treść Statutu uwzględniając 4-letnie doświadczenia w działalności. Dokonano też zmian we władzach Stowarzyszenia. Nowym wiceprezesem został Kazimierz Deręg, a sekretarzem Andrzej Jakubczyk.

W sali widowiskowej Domu Zdrojowego zorganizowano koncert chóru dziecięco-młodzieżowego MUSICA z Łęk Dukielskich, w czasie którego prowadzona była kwesta na rzecz Stowarzyszenia.

Nawiązano kontakt z potomkami hrabiów Załuskich w celu podjęcia rozmów o odnowieniu rodzinnego grobowca znajdującego się w centralnej części starego cmentarza.

Napisano projekt na konkurs Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Projekt znalazł uznanie w oczach komisji konkursowej i Stowarzyszenie uzyskało dotację w kwocie 20.000 zł na jego realizację.

Prezesi Stowarzyszenia współorganizowali I Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego, na którym zaprezentowali przygotowany wcześniej film o naszej działalności.

W okresie wiosenno-letnim dokonano renowacji trzech nagrobków na starym cmentarzu: aktora i reżysera Stanisława Dębicza, malarza-batalisty Stanisława Studenckiego i Stanisława Janiszewskiego ze względu na wartość artystyczną pomnika.

Przy udziale uczniów z Zespołu Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu wykonano prace konserwacyjne zejścia do pomnika zamordowanych członków ruchu oporu w Lesie Grabińskim.

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem, a Zespołem Szkół przy OSiW OHP.

Udzielono znaczącej pomocy organizacyjnej prof. Feliksowi Widerze przy organizacji drugiego w Iwoniczu-Zdroju Kursu Wokalistyki Operowej, w celu rozsławienia naszego kurortu na terenie całego kraju.

Napisano projekt na konkurs Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Po raz pierwszy projekt konkursowy nie znalazł uznania w oczach komisji.

Przy bardzo licznym udziale uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjum z Iwonicza i Iwonicza-Zdroju przeprowadzono kwestę na obu cmentarzach w Iwoniczu pozyskując środki na dalszą działalność. Niezmiennie za wsparcie naszego Stowarzyszenia wszystkim darczyńcom i młodym wolontariuszom DZIĘKUJEMY.

12 listopada w sali koncertowej Domu Zdrojowego odbyło się uroczyste zakończenie realizacji projektu na konkurs Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponagimazjalnych z Iwonicza i Iwonicza-Zdroju wręczono nagrody za udział i dojrzałe prace w konkursie biograficznym „Aby umarli mogli żyć”, zaprezentowano również efekty projektu w postaci interaktywnego planu cmentarza, wydawnictwa „Ocaleni od zapomnienia”, folderu o starym cmentarzu w Iwoniczu i tablicy z planem cmentarza umieszczonej przed wejściem na cmentarz.

Ostatnim działaniem było reprezentowanie Stowarzyszenia i jego promocja na II Podkarpackim Forum Obywatelskim w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Nie należy zapominać, że na bieżąco były aktualizowane treści w gablotach, a proboszczowie informowali wiernych o działaniach Stowarzyszenia. Członkinie Stowarzyszenia redagujące dwumiesięcznik parafialny „Nasza Wspólnota” regularnie zamieszczały na łamach czasopisma artykuły o naszych pracach. Również z kronikarską dokładnością była aktualizowana strona internetowa Stowarzyszenia, gdzie w zakładce Aktualności i Kalendarium można przeczytać o bieżących i historycznych działaniach, obejrzeć zdjęcia i filmy oraz napisać komentarze.

Prezes podziękował wszystkim członkom, którzy – każdy na miarę swoich możliwości – przyczynili się do osiągnięć Stowarzyszenia w mijającym roku.

Wszyscy zebrani życząc sobie zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku zgodnie przyznali, że był to dobry rok, w którym Stowarzyszenie zostawiło w Iwoniczu znaczący ślad dla współczesnych oraz dla przyszłego pokolenia.

 

Zarząd i członkowie Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” składają czytelnikom strony i naszym sympatykom życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń i realizacji celów w Nowym Roku.

 

Tekst Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.