Jesienią 2014 roku Stowarzyszenie wzięło udział w konkursie BZ WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Dobrze napisany projekt, którego tematem była rewitalizacja otoczenia pomnika zamordowanych członków ruchu oporu z AK i BCh w Lesie Grabińskim w Iwoniczu znalazł uznanie komisji konkursowej i otrzymaliśmy dotację w wysokości 10.000 zł. Zasadniczy cel projektu zakładał umożliwienie bezpiecznego zejścia do pomnika osobom starszym i nie zawsze w pełni sprawnym oraz stworzenie miejsca odpoczynku dla odwiedzających.
Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć TUTAJ.
Dojście do pomnika położonego w głębokim jarze jesienią 2014 r. wyglądało tak:
Prace projektowe nad wytyczeniem zejścia do pomnika oraz uzgodnienia geodezyjne rozpoczęły się już w styczniu 2015 roku.
W kwietniu ruszyły prace w terenie, a więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Równolegle z pracami przy bramie mającej pokazywać dojście do pomnika zorganizowano zakup i przewóz drewna z lasu w Targowiskach, które zostało wykorzystane na wykonanie poręczy ułatwiających dojście do pomnika. Więcej na temat tych prac można przeczytać TUTAJ.
W pierwszej dekadzie czerwca postęp prac był wyraźnie widoczny. Powstała ścieżka prowadząca do pomnika wzmocniona poręczami, a na stromych odcinkach posiadająca stabilne schodki.
Uporządkowano teren wokół pomnika usuwając część wiatrołomów, tych które poddały się sile rąk ludzkich. Wykonano altanę pozwalającą odpocząć zmęczonym turystom lub schronić się przed deszczem. W altanie powieszono dwie gabloty z szerokim opisem historii mordu i ekshumacji ofiar.
Podczas prac odwiedzały nas władze Gminy Iwonicz-Zdrój, Pani Dyrektor krośnieńskiego Oddziału Banku Zachodniego WBK sprawującego nadzór nad realizacją projektu oraz Pani redaktor z Nowego Podkarpacia.
Na początku lipca 2015 r. Stowarzyszenie zakończyło prace w Lesie Grabińskim. Biało-czerwony szlak został opisany, aby ułatwić kuracjuszom i turystom indywidualnym dotarcie do pomnika.
Komentarze na temat postępu prac wraz z obszerną galerią zdjęć można przeczytać TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
Klamrą spinającą całość prac były uroczyste obchody 71 rocznicy zbrodni zorganizowane w miejscu kaźni 24 lipca 2015 roku. Obszerny opis uroczystości wraz ze zdjęciami znajduje się TUTAJ.
Należy dodać, że w ramach poszukiwania środków finansowych Stowarzyszenie zorganizowało 1 lipca koncert charytatywny z udziałem solistów Opery Śląskiej o czym można przeczytać TUTAJ, a 26 lipca koncert charytatywny w amfiteatrze o czym można przeczytać TUTAJ. Jednak te uroczystości odbyły się już poza Lasem Grabińskim.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki