Prace leśne przy pomniku w Lesie Grabińskim – kontynuacja

Nawiązując do poprzedniego artykułu, Stowarzyszenie pragnie poinformować osoby zainteresowane wszelkimi działaniami w Gminie oraz przyszłych odwiedzających miejsce pamięci w Lesie Grabińskim, że dla zapewnienia bezpieczeństwa wycięte zostało drugie i ostatnie drzewo w otoczeniu pomnika i altany. Wzdłuż ścieżki zejścia do pomnika służby leśne wytną jeszcze mniejsze drzewa, które stwarzają zagrożenie wynikające ze spadających suchych konarów, zwłaszcza podczas silniejszych wiatrów. Widoczne równoległe do ścieżki głębokie ślady ciągnika były nieuniknione, ponieważ obecnie trudno znaleźć woźnicę z koniem, który podejmie się wyciągnięcia drzewa z lasu. Duże pnie zostały uprzątnięte ale do wywiezienia pozostało jeszcze sporo drewna i gałęzi.

Kolejne prace przy ścieżce zejścia do pomnika będą dotyczyły poręczy pomagających osobom starszym w bezpiecznym zejściu. 6 lat temu Stowarzyszenie postawiło na naturalne drewniane poręcze, które były systematycznie konserwowane. Niestety, warunki panujące w Lesie Grabińskim spowodowały, że poręcze popękały, pokrywają się hubą, a ze szczelin zaczął wyrastać twardy grzyb, który kaleczy ręce osób korzystających z poręczy. Prezes podjął działania w kierunku pozyskania rur kopalnianych, które po oczyszczeniu i pomalowaniu posłużą do wykonania stabilnych poręczy. Konieczne będzie wykopanie i zabetonowanie słupków oraz przyspawanie poręczy. Nie jest to łatwe zadanie zważywszy, że wszystko odbywa się w głębi lasu. Wszystkie działania Stowarzyszenie prowadzi w porozumieniu z Burmistrzem i liczymy na pomoc pracowników i sprzętu z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju. W okresie prowadzenia prac wszystkich odwiedzających pomnik przepraszamy za utrudnienia.

Członkowie Stowarzyszenia schodząc co pewien czas do pomnika w Lesie Grabińskim lub idąc na cmentarz choleryczny mają ze sobą worki, aby zabrać śmieci pozostawione przez osoby odwiedzające te miejsca. Z dużym zadowoleniem muszę stwierdzić, że w tym roku nie stwierdziliśmy śmieci porozrzucanych po altanie lub na terenie cmentarza cholerycznego. Wszystkie śmieci, najczęściej opakowania po napojach, znajdują się w pojemnikach lub są poukładane obok pojemników, gdy te są przepełnione. Dobrze to świadczy o kulturze osób odwiedzających i za takie zachowanie dziękujemy.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.