Wraz z nadejściem wiosny Stowarzyszenie rozpoczęło przygotowania związane z renowacją kolejnych nagrobków na starym cmentarzu w Iwoniczu. W pierwszej kolejności odrestaurowany zostanie pomnik figuralny na grobie sierżanta Wojciecha Penara, żołnierza Wojska Polskiego z placówki w Samborze, partyzanta AK, zamordowanego 24 lipca 1944 roku w Lesie Grabińskim. Z niszczejącym pomnikiem nagrobnym Wojciecha Penara powiązany jest jedną płytą grób, w którym pochowano 5 osób, w tym rodzinę Penarów (pochówki z początku XX w., prawdopodobnie rodzice Wojciecha Penara – informacja błędna, proszę przeczytać komentarz Pani Marii pod artykułem) oraz Błażeja Kramarza, znakomitego ogrodnika, pielęgnującego ogrody zdrojowe na zlecenie hrabiów Załuskich w latach 1902 – 1937. Błażej Kramarz był właścicielem wybudowanego przez siebie w latach 30-tych pensjonatu „Kramarzówka”, który po 1950 roku przez długie lata pełnił rolę plebanii dla parafii w Iwoniczu-Zdroju, a jego właścicielką była wówczas Józefa Penar, córka Błażeja Kramarza, wdowa po rozstrzelanym Wojciechu Penarze. Pani Józefa, zapisała w testamencie „Kramarzówkę” Parafii Iwonicz-Zdrój. Grób Józefy Penar, zmarłej w 1994 roku, przylega do grobu jej męża i również na nim widać ślady postępującego zniszczenia. Mając na uwadze przedstawione wcześniej uwarunkowania historyczne i środowiskowe, Stowarzyszenie, w porozumieniu z proboszczem Parafii ks. Bogdanem Nitką, postanowiło odrestaurować całe miejsce pochówku, które z każdym rokiem ulega coraz szybszej degradacji.
Podczas realizacji w roku 2017 projektu związanego z tworzeniem interaktywnego planu cmentarza, zwróciliśmy uwagę na zaniedbaną płytę nagrobną (blok betonowy) na grobie Józefa Jakubowicza, wójta Iwonicza z przełomu XIX i XX wieku. Uznaliśmy, że miejsce pochówku wójta, który położył duże zasługi w rozwoju Iwonicza należy uporządkować, a płytę nagrobną wyprostować i wyczyścić. W przypadku renowacji tego nagrobka pewien problem stanowią daty urodzin i śmierci wyryte w betonie i te odszukane w księgach parafialnych, które znacząco różnią się pomiędzy sobą. Po uzgodnieniu, które daty powinny się znaleźć na płycie zlecimy wykonanie prac renowacyjnych.
Równocześnie Stowarzyszenie przystąpi do realizacji innych działań ujętych w planie pracy na bieżący rok. Z przykrością musimy poinformować, że stworzony dużym nakładem pracy projekt na konkurs Muzeum Historii Polski, mający doprowadzić do wydania albumu ukazującego twórczość malarza-batalisty Stanisława Studenckiego nie znalazł uznania w oczach komisji konkursowej i nie otrzymał dofinansowania. Z redakcyjnego obowiązku informuję, że na konkurs do MHP wpłynęło 938 projektów, z których tylko 131 otrzymało dotację.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki
SPROSTOWANIE: Rodzice Wojciecha Penara są pochowani na cmentarzu parafialnym w Klimkówce.
Wojciech Penar był moim stryjem, bratem mojego ojca Henryka Penara.
Bardzo dziękuję Pani Mario za sprostowanie i informację uściślającą miejsce pochówku rodziców Wojciecha Penara.
Nie mając pewnej wiedzy o osobach spoczywających w tym wspólnym grobie napisałem „prawdopodobnie rodzice Wojciecha Penara” licząc na wyjaśnienie w przyszłości. Teraz dzięki Pani wiemy już, że rodzice Wojciecha Penara są pochowani w Klimkówce, a w tym wspólnym grobie spoczywają inne osoby z tej rodziny.
Dziękuję za reakcję na artykuł i serdecznie pozdrawiam.