Renowacja pomnika na grobie Józefa Puchalskiego zakończona

Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” z satysfakcją informuje, że renowacja pomnika na grobie Józefa Puchalskiego została zakończona. Pomnik został poddany renowacji ze względu na wartość artystyczną i fakt, że Józef Puchalski był prawdopodobnie kolejnym uczestnikiem Powstania Styczniowego, który został pochowany na iwonickim cmentarzu.

W ramach porządkowania grobów zostały też umyte nagrobki, odnowione tablice i pomalowane krzyże na grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli w Excelsiorze w grudniu 1945 i styczniu 1946 roku. Są to kpr. Władysław Plewa, st. szer. Leopold Klimaszewski i szer. Władysław Olszanowski.

Stowarzyszenie bardzo dziękuje społeczności naszej Gminy za podpowiedzi i sugestie, które groby i pomniki powinny zostać poddane renowacji. W większości przypadków jesteśmy zgodni z wnioskodawcami, że wskazywane groby i pomniki wymagają odnowienia lub powinny zostać wybudowane od nowa, ale ograniczają nas dwa czynniki. Są to skromne środki finansowe i często fakt, że osoby spoczywające w zniszczonych lub zaniedbanych grobach mają żyjące rodziny, na których spoczywa moralny obowiązek dbania o groby swoich bliskich albo powinny to czynić bogate stowarzyszenia, które taką działalność mają wpisaną w swoich statutach. Stowarzyszenie kontaktuje się z takimi osobami lub instytucjami deklarując pomoc i współpracę, ale najczęściej nasze apele pozostają bez odzewu.

Ze swojej strony deklarujemy, że żadnego sygnału ze strony społeczeństwa nie pozostawimy bez rozpatrzenia, a realizację kolejnych prac będziemy podejmować w miarę pozyskiwanych środków.

W imieniu Zarządu – Marek Bliżycki

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.