Propagator sportów zimowych w Iwoniczu; przedsiębiorczy człowiek
MARIAN MURMAN (1922 – 2008)
Żołnierz AK, artysta fotografik, narciarz i popularyzator sportów zimowych
Ludwik Murman urodził się 24 lipca 1880 roku. W czasie I wojny światowej w 1914 roku walczył, jako żołnierz austriacki w twierdzy Przemyśl, a po jej kapitulacji znalazł się w niewoli rosyjskiej. Wojnę spędził w obozie na Syberii. Po opuszczeniu obozu w roku 1918 wracał na piechotę do Iwonicza, co zajęło mu prawie rok. W czasie swej służby wojskowej zetknął się z narciarstwem, będąc żołnierzem formacji alpejskich i od tego czasu stał się wielkim miłośnikiem i propagatorem sportów zimowych. To dzięki m.in. niemu, w 1919 roku młodzi iwoniczanie rozpoczęli jazdę na nartach, które własnoręcznie wykonywał. Przygotował również takie narty swoim synom – Kazimierzowi i Marianowi, sportowcom aktywnym przez dziesięciolecia na terenie Iwonicza. Był również kontrolerem jakości mięsa z uprawnieniami. Otworzył pierwszą linię autobusową na trasie Zdrój (Zakład Kąpielowy) – Iwonicz. W 1931 roku wybudował pensjonat „Murmanówkę”, który prowadził ze swoja żoną Anną i córką Heleną. Był kościelnym u księdza Jana Rąba.
Marian Murman urodził się 21 lipca 1922 roku jako syn Ludwika i Anny Murmanów, młodszy brat Kazimierza. Ukończył szkołę plastyczną im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na ASP w Krakowie. Uprawiał fotografię. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczył także fotografii w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykonał portrety profesorów Akademii Medycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu wystawach malarskich.
Marian Murman był także zapalonym sportowcem – skoczkiem i biegaczem narciarskim. Brał udział w licznych zawodach w Iwoniczu, a także w innych ośrodkach sportowych, zajmując wysokie lokaty. Wniósł znaczący wkład w budowę skoczni narciarskich w Iwoniczu. Pełnił wiele lat funkcję instruktora narciarstwa, a także sędziego. Swoim działaniem przyczynił się do popularyzacji sportów zimowych w regionie.
Również jego brat, Kazimierz Murman, pochowany na nowym cmentarzu, należał do najbardziej zasłużonych sportowców i działaczy w Iwoniczu. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej startował w wielu zawodach, osiągając znaczące wyniki. Był trenerem, działaczem, a nawet uczestniczył w projektowaniu i budowie skoczni w wojskowym ośrodku sportowym w Sławsku (obecnie na terenie Ukrainy).
Źródła:
Michalak Janusz – 70 lat Iwonickiego Klubu Narciarskiego 1925 – 1995, Iwonicz-Zdrój 1995.
Nycz Tomasz – konkursowa praca ucznia Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju na Konkurs Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.
pl-pl.facebook.com/IKN.Gornik.Iwonicz.Zdroj
www.zielonyiwonicz.pl