Rozpoczęcie prac przy kolejnym pomniku

Rozpoczęcie prac przy kolejnym pomniku

Dzięki ofiarności naszych darczyńców, mając zapewnione środki finansowe na renowacje kolejnych pomników, Zarząd Stowarzyszenia postanowił zlecić prace konserwatorskie przy pomniku żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, młodo zmarłej, Anieli Januszewskiej. Niezwykłość tego zlecenia polega na tym, że pomnik został podzielony na 4 części, zdemontowany, a po wykonanej w okresie zimowym renowacji w pracowni firmy konserwatorskiej, zostanie postawiony w innym miejscu starego cmentarza.

Wyjaśniamy, że pomysł na przeniesienie pomnika wynika z faktu, że grób, na którym stał on przez ponad 100 lat, został zabudowany z dwóch stron wysokimi grobowcami i pomnik „zniknął” pomiędzy nimi. Jego dolna część znalazła się pod betonem otaczającym grobowiec. Po rozmowach z księżmi ustalono, że w miejscu gdzie stał pomnik zostanie wmurowana płyta z informacją o znajdującym się w tym miejscu grobie i o fakcie przeniesienia pomnika. Członkowie Stowarzyszenia zaobserwowali, że tego grobu od dawna nikt nie odwiedzał, a pomnik chcielibyśmy wyeksponować ze względu na wartość artystyczną. Należy dodać, że właśnie aniołek z tego pomnika znajduje się na okładce ubiegłorocznego wydawnictwa o starym cmentarzu „Ocaleni od zapomnienia”.

Opisane zlecenie kończy tegoroczne prace na cmentarzach, a prace przy kolejnych pomnikach rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.