Stanisław Studencki – czy powstanie album o jego malarstwie?

Idea przypomnienia iwoniczanom, a szerzej Polakom, twórczości malarskiej Stanisława Studenckiego, związanego przez lata okupacji z Iwoniczem i ziemią krośnieńską, przewijała się już nieraz w artykułach na stronie Stowarzyszenia. W ubiegłym roku zaniedbany, ziemny grób artysty na starym cmentarzu w Iwoniczu zyskał nowe oblicze [patrz TUTAJ]. W roku 2018, roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Zarząd Stowarzyszenia postanowił przystąpić do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski i pozyskać środki finansowe na wydanie albumu ukazującego twórczość tego malarza-batalisty, ucznia i współpracownika Wojciecha Kossaka, który żyjąc i tworząc w okresie odzyskania w 1918, a następnie utraty w 1939 roku niepodległości przez Polskę, szczególnie upodobał sobie utrwalanie na płótnie polskiej kawalerii w szarży lub na tle polskiej wsi i przyrody oraz marszałka Piłsudskiego w okopach i na swojej Kasztance. Te obrazy w okresie budowania państwowości polskiej po 1918 roku, a później podczas okupacji hitlerowskiej musiały budzić poczucie dumy narodowej i patriotyzmu.

Projekt konkursowy został napisany i wysłany. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugiej połowie kwietnia. Jeżeli projekt zyska uznanie komisji, to czasu na jego realizację będzie naprawdę niewiele. Chcąc wydać album musimy zgromadzić dużą ilość dobrej jakości zdjęć obrazów namalowanych przez Stanisława Studenckiego. Po naszym apelu w 2015 roku zgromadziliśmy deklaracje od 12 osób, które zgodziły się na sfotografowanie posiadanych obrazów artysty lub przysłały zdjęcia obrazów. Jednak ta zadeklarowana ilość obrazów nie jest wystarczająca. Dlatego ponawiamy apel do innych miłośników malarstwa, którzy są w posiadaniu obrazów Studenckiego, o przekazanie nam informacji o tych obrazach z amatorskim zdjęciem obrazu i podpisu artysty na obrazie, wykonanych za pomocą smartfona. Prosimy o przesłanie tych zdjęć i informacji o wielkości obrazu i ewentualnie roku jego powstania na numer telefonu 609 465 822. Jak w maju rozpoczniemy realizację projektu wówczas nawiążemy kontakt i ustalimy zasady wykonania profesjonalnej fotografii tego obrazu. Gromadzimy również zdjęcia, artykuły prasowe i inne pamiątki dotyczące życia Stanisława Studenckiego. Skany takich materiałów (również zdjęcia obrazów) prosimy przesyłać na adres mailowy Stowarzyszenia ocaliwonicz@op.pl .

Chcemy ocalić od zapomnienia zdolnego artystę i jego twórczość, skoro upodobał sobie Iwonicz, gdzie mieszkał u swojej siostry i Jedlicze, gdzie mieszkał u rodziny Wiatrów, jako miejsca rozwijania swego talentu. My, mieszkańcy Iwonicza, gdzie Studencki zmarł w 1944 roku i został pochowany, powinniśmy promować jego twórczość, bo dzięki temu promujemy też naszą piękną Ziemię Iwonicką.

Zarząd Stowarzyszenia bardzo prosi o zaangażowanie w poszukiwaniu obrazów i pamiątek po artyście.

PS. Zachęcamy również do wirtualnego odwiedzenia osób znaczących pochowanych na starym cmentarzu w Iwoniczu poprzez umieszczony na stronie link Interaktywny Plan Cmentarza lub zapoznanie się z działaniami Stowarzyszenia poprzez „kliknięcie” w zakładkę na górnym pasku „Interaktywny wykaz miejsc poddanych renowacji„. Sądzę, że dla wielu osób będzie to ciekawa lektura. 

Marek Bliżycki

Regulamin komentarzy

1. Masz prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli, ponosząc całkowitą odpowiedzialność za treść swoich wypowiedzi.
2. Komentarze, które:
- nie mają nic wspólnego z tematem,
- zawierają słowa wulgarne, obraźliwe,obsceniczne,
- naruszają prywatność osób trzecich,
- zawierają reklamę prywatnych interesów
będą automatycznie usuwane i nie pojawią się na stronie.
3. Moderatorzy strony zastrzegają sobie prawo do zmian na stronie oraz usuwania komentarzy bez ostrzeżenia.
4. Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.

Zostaw komentarz