Studencki Stanisław

(1900 – 1944)

MALARZ BATALISTYCZNY

 

Urodził się 4 kwietnia 1900 r. w Nowym Sączu. Jego rodzicami byli Klara Raczyńska i Józef Studencki. Maturę zdał w gimnazjum w Nowym Sączu, a ujawniony w czasach szkolnych talent plastyczny spowodował, że dalszą naukę w latach 1921-1926 kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje zdolności kształcił pod okiem znakomitych profesorów: Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego, Stanisława Dębickiego, Józefa Pankiewicza i Fryderyka Pautscha. Już w 1925 roku, czyli w okresie studiów, związał się z pracownią Wojciecha Kossaka. W tej pracowni wykonał szereg portretów marszałka Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki oraz m.in. namalował defiladę 3 Pułku Ułanów w dniu Święta Kawalerii w Krakowie. Spod jego pędzla wyszło wiele obrazów o tematyce batalistycznej, parady wojskowe, sylwetki koni. Z listów Wojciecha Kossaka do przyjaciół wynika, że Kossak rozważał zaangażowanie Studenckiego do wspólnego malowania prawdopodobnie panoramy bitwy pod Olszynką Grochowską. Ostatecznie jednak do współpracy nie doszło, a panorama nie powstała. Mając już uznany dorobek Stanisław Studencki został w 1933 roku przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.

W czasie okupacji mieszkał w domu Wiatrów w Jedliczu lub u swojej siostry Jadwigi w Iwoniczu. Jadwiga Studencka była żoną Eugeniusza Miecugowa, niezawodnego przyjaciela rodziny Załuskich. Dlatego też Stanisław Studencki był częstym gościem u Załuskich w „Bazarze”, malując na zamówienie gości obrazy i portrety.

Zmarł na zawał 17 lipca 1944 r. w wieku 44 lat i został pochowany na cmentarzu w Iwoniczu.

Skromny, ziemny grób z żelaznym krzyżem Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” zastąpiło w 2017 roku współczesnym nagrobkiem z estetyczną tablicą podkreślającą rodzaj twórczości artystycznej Stanisława Studenckiego.

 

Źródła:

Wojciech Kossak „Listy do żony i przyjaciół 1883-1942” tom 2.

Materiały do dziejów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” tom 2, wyd. Ossolineum.

Kwilecki Andrzej – „Załuscy w Iwoniczu”, Kórnik 1993 r.