Trwają prace renowacyjne przy kolejnych nagrobkach i pomnikach

Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” konsekwentnie prowadzi prace renowacyjne przy kolejnych nagrobkach i pomnikach. Tym razem na prośbę Przewodniczącego Koła Kombatantów Pana Mariana Grysztara renowacji poddany został, pozbawiony rodzinnej opieki, rozpadający się nagrobek Antoniny i Józefa Popławskich. Prace przy nagrobku zostaną zakończone w tym roku.

Kolejny pomnik poddany renowacji postawiono ponad 100 lat temu na chwałę przedwcześnie zmarłej 14-letniej Władysławy Kielar (1898-1912). Napis na cokole pomnika brzmi: „Ukochanej cureczce zawdzięcza się miłość” (pisownia oryginalna). Urodziwy, ale mocno zniszczony aniołek wsparty na krzyżu, stojący tuż przy ogrodzeniu cmentarza od strony ulicy Długiej dawno temu został wpisany na listę pomników do odnowienia i teraz doczekał się renowacji. Firma konserwatorska zdemontowała górną część pomnika, który przez zimę będzie poddawany pracom renowacyjnym i późną wiosną wróci na swoje miejsce na starym cmentarzu.

Na najbliższym posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia zapadną decyzje dotyczące renowacji kolejnych pomników lub wykonania innych prac służących ocalaniu od zapomnienia.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.