Trwają prace renowacyjne zaplanowane przez Stowarzyszenie

Niezależnie od zaangażowania członków Stowarzyszenia w działania związane z organizacją szkolenia Bezpieczny Senior, na obu iwonickich cmentarzach trwają prace przy renowacji grobów.

Na starym cmentarzu renowacji poddawany jest pomnik na grobie zamordowanego w Lesie Grabińskim Wojciecha Penara i połączony wspólną płytą z poprzednim, pomnik na grobie znanego ogrodnika zdrojowego z początku XX w. Błażeja Kramarza. Prace naprawcze wykonane zostaną również na sąsiednim grobie Józefy Penar, właścicielki „Kramarzówki”, córki Błażeja Kramarza, a żony Wojciecha Penara. Konserwator zwrócił uwagę, że wiele lat temu ktoś chcąc „zakonserwować” pomnik figuralny na grobie Wojciecha Penara pokrył piaskowiec warstwą cementu. Teraz wydobycie i pokazanie piękna piaskowca spod szarej warstwy cementu będzie wymagało dużego nakładu pracy.

Na nowym cmentarzu Stowarzyszenie, przy zaangażowaniu własnych sił i środków (napisany projekt nie znalazł uznania w ocenie komisji FIO), prowadzi renowację Grobu Nieznanego Żołnierza. Do tej pory rękami prezesa Rajmunda Boczara i wiceprezesa Kazimierza Deręga wykonane zostały brakujące (ukradzione w przeszłości?) elementy metaloplastyki, a prezes osobiście wyczyścił z resztek czarnej farby mosiężną tablicę z cokołu pomnika wykonaną przed wieloma laty przez mistrza Władysława Kandefera, którą w niewiadomym celu pokryto dawno temu czarną farbą. Firma budowlana jest na etapie kładzenia nowego pokrycia żywicznego na cokole pomnika. Dalsze prace będą obejmowały renowację muru otaczającego plac z pomnikiem. Projekt konkursowy przewidywał połączenie chodnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza z nowym kamiennym obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, oświetlenie całego terenu i postawienie ławek, ale z własnych środków Stowarzyszenie nie jest w stanie wykonać tak szerokiego zakresu prac.

O dalszych postępach prac będziemy informować na bieżąco.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.