Osoby śledzące działania Iwonickiego Stowarzyszenia proszę o przypomnienie sobie artykułów z 31 grudnia 2020 roku o projekcie renowacji pomnika Jakóba Kinela i nagrobków żołnierzy LWP, dofinansowanym w znacznym stopniu przez Fundację PGNiG.
Wraz z wiosną rozpoczęły się prace przy grobach trzech żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego pochowanych na iwonickim cmentarzu na przełomie 1945 i 1946 roku.
Pod koniec maja prace zostały zakończone i na zdjęciach zobaczą Państwo efekt końcowy. Projekt renowacji nagrobków przewidywał wymianę płyt nagrobnych i tablic z inskrypcjami. Jednak ocena stanu technicznego podczas rozbiórki starych pomników nagrobnych pokazała, że częściowa renowacja nie przyniesie spodziewanego efektu końcowego. Zarząd podjął decyzję o wykonaniu całkowicie nowych grobowców z pionową tablicą zawierającą wzbogaconą treść inskrypcji, natomiast pozbawioną elementów metaloplastyki. Grobowiec podwójny został zwężony, ponieważ okazało się szer. Władysław Olszanowski został ekshumowany krótko po pochówku na prośbę rodziców i w jego przypadku mogiła stanowi tylko grób symboliczny.
W chwili obecnej nie znamy jeszcze okoliczność walk, w których odnieśli ciężkie rany trzej żołnierze, ale jak tylko dotrzemy do źródeł historycznych zawartych w archiwach wojskowych, to w kolejnym artykule opiszę szczegóły ich daniny życia dla Ojczyzny.
W tej chwili wszystkich odwiedzających stary cmentarz w Iwoniczu proszę o chwilę zadumy nad nagle przerwanym życiem tych trzech młodych mężczyzn, którzy ochotniczo wstąpili do wojska, aby służyć swojej Ojczyźnie.
Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki