Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”

W dniu 20 marca 2021 roku w iwonickim amfiteatrze odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”. W ubiegłym roku Zgromadzenie odwołano w związku z wybuchem epidemii, ale w bieżącym roku postanowiono je przeprowadzić zachowując odpowiedni reżim sanitarny.

Zaproszenie do udziału w zebraniu przyjęli i zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Pan Witold Kocaj oraz zastępca burmistrza Pan Jacek Rygiel. Radę Miejską reprezentował jej przewodniczący Pan Rajmund Boczar będący równocześnie Prezesem naszego Stowarzyszenia.

Przewodniczenie Zgromadzeniu, na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Rajmunda Boczara, członkowie powierzyli wiceprezesowi Markowi Bliżyckiemu.

Prezes Stowarzyszenia Pan Rajmund Boczar złożył sprawozdanie Zarządu z działalności Stowarzyszenia za 2020 rok.

Sprawozdanie finansowe w związku z nieobecnością skarbnika przedstawił Prezes Rajmund Boczar.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił jej przewodniczący Pan Marek Ryniak wnioskując o udzielenie absolutorium Zarządowi za ubiegły rok.

Następnie Prezes przedstawił projekt planu pracy na 2021 rok.

Przed głosowaniami nad zatwierdzeniem sprawozdań, udzieleniem absolutorium Zarządowi i przyjęciem planu pracy, przewodniczący Zgromadzeniu wiceprezes Marek Bliżycki zaprosił wszystkich zgromadzonych do dyskusji.

Rozpoczęcie dyskusji poprzedziło nieoczekiwane ale sympatyczne wydarzenie. Burmistrzowie (zdejmując maseczki dla nadania znaczenia okoliczności) wręczyli Prezesowi Rajmundowi Boczarowi pamiątkowy grawerton z podziękowaniami za aktywną działalność Stowarzyszenia na rzecz Gminy oraz szklaną statuetkę z dedykacją skierowaną bezpośrednio do Prezesa, zawierającą podziękowania za wybitne dokonania na rzecz lokalnej historii. Inicjatywa Burmistrzów została nagrodzona brawami uczestników Zgromadzenia.

W dyskusji nad działalnością, planem pracy Stowarzyszenia oraz perspektywą jego rozwoju wzięli udział członkowie i zaproszeni goście. Pojawiło się wiele ciekawych wątków, które warto rozważyć, ponieważ mieszczą się w idei przewodniej Stowarzyszenia zawartej w słowach „Ocalić od zapomnienia”, trzeba jednak znaleźć dla nich źródła finansowania. Ważnym wątkiem tej dyskusji były propozycje poszerzenia zakresu działań Stowarzyszenia i wyjścia poza cmentarze, jednak cały czas trzymając się idei zawartej w nazwie „Ocalić od zapomnienia”. Takimi tematami był powrót do pomysłu wydania albumu upamiętniającego twórczość malarza batalisty Stanisława Studenckiego spoczywającego na starym cmentarzu i związki artysty z Iwoniczem. Pojawił się też pomysł upamiętnienia twórczości znakomitego iwonickiego artysty rzeźbiarza Władysława Kandefera. Powrócono do koncepcji upamiętnienia przebiegu linii frontu przez Iwonicz we wrześniu 1944 roku, przez postawienie na Wielkim Brzegu pamiątkowego obelisku, jako nowej atrakcji turystycznej. Pomysłów było więcej i zapisano je we wnioskach do przyszłej realizacji.

Walne Zgromadzenie Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” na wniosek Komisji Rewizyjnej udzieliło absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.

Również jednomyślnie przyjęto plan pracy Stowarzyszenia na bieżący rok, dając Zarządowi prawo wprowadzania zmian wynikających z wniosków sformułowanych przez Komisję Uchwał i Wniosków, jednak uzależniając te zmiany od aktualnego stanu finansów. Należy podkreślić, że w bieżącym roku Stowarzyszenie będzie realizować projekt obejmujący renowację pomnika z 1903 roku na grobie Jakóba Kinela i rewitalizację płyt nagrobnych na grobach 3 żołnierzy LWP zmarłych w Excelsiorze z odniesionych ran na przełomie 1945 i 1946 roku. Na ten projekt Stowarzyszenie pozyskało darowiznę od Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Około 24 lipca będziemy tradycyjnie współorganizować 78 rocznicę mordu w Lesie Grabińskim, co wiąże się z niezbędnym zakresem przygotowań organizacyjnych i porządkowych w Lesie Grabińskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ze świadomością czekającej wszystkich pracy Walne Zgromadzenie zostało zakończone.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

2 komentarze do wpisu „Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia””

 1. Tak juz tradycyjnie pragnę złożyć serdeczne podziękowania Zarządowi oraz innym Członkom Stowarzyszenia,za pracę,trud i poświęcenie. Mimo ciężkiej sytuacji (związanej z pandemią) prace Stowarzyszenia idą na przód,Zarząd nie poddaje się i cały czas realizuje podjęte zamierzenia. Mam nadzieję, że w tym roku uda się wykonać „plan” w 100%, oby pogoda dopisywała, materiałów i rąk do pracy nie brakowało,a ofiarodawcy nie skąpili datków. Zdrowia,zdrowia i pomyślności!

  Odpowiedz
  • Bardzo dziękujemy Pani Agnieszko, nasza wierna komentatorko, za ciepłe słowa i życzenia. My się nie poddajemy, choć brak nowych informacji na stronie może być niepokojący. Prace przy realizacji projektu współfinansowanego przez Fundację PGNiG postępują i za chwilę część prac będzie zakończona. Mówiąc żartem wiosna przyszła późno i Zarząd też późno obudził się z zimowego snu. Prosimy o dalsze śledzenie naszych działań, które teraz nabiorą tempa.
   Pozdrawiamy serdecznie i również życzymy zdrowia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.