Wiosna na cmentarzu cholerycznym

 Wraz z nadejściem wiosny ruszyły prace nad rewitalizacją cmentarza ofiar epidemii cholery w Iwoniczu w ramach projektu BZ WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. W ciągu dwóch dni powstała alejka pozwalająca na dojście do pomnika ofiar epidemii. Przy tej alejce stanie płyta z nazwiskami zmarłych na cholerę w 1831 roku. W najbliższych dniach rozpoczną się prace nad renowacją pomnika i zacznie powstawać ogrodzenie cmentarza. Każde nowe dokonanie będzie dokumentowane zdjęciami zamieszczanymi pod tym artykułem.

Przykra refleksja: Podczas prac na cmentarzu cholerycznym zaobserwowaliśmy wybuch pożaru na przeciwległych wzgórzach w kierunku Klimkówki. Z dużym prawdopodobieństwem oceniliśmy, że był to pożar związany z wypalaniem traw. Syreny oznajmiły, że nasze ochotnicze straże pożarne z Iwonicza i Iwonicza-Zdroju zostały postawione w stan alarmu. Po raz kolejny czyjaś bezmyślność spowodowała oderwanie strażaków-ochotników od pracy, powstanie kosztów związanych z użyciem sprzętu, narażenie czyjegoś dobytku na zniszczenie w przypadku gwałtownego rozszerzenia się ognia oraz śmierć owadów i innych drobnych zwierząt żyjących w trawach i niezbędnych do funkcjonowania całego przyrodniczego ekosystemu. Może właśnie w tym samym czasie strażacy byliby potrzebni do gaszenia pożaru domu lub wyciągania rannych z pojazdów po wypadku drogowym.

Pomyślmy o tym zanim podłożymy ogień pod suche trawy na własnym polu lub łące.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

DSC_0624 DSC_0630 DSC_0633 DSC_0631 DSC_0640 DSC_0637  DSC_0651 DSC_0635 

2 komentarze do wpisu „Wiosna na cmentarzu cholerycznym”

 1. Szanowni Państwo,
  ogólnie dbanie o cmentarz choleryczny to działanie godne poklasku, gratuluję, ale… jak zamierzacie wykonać remont nagrobka, skoro obłożyliście jego podstawę (element architektoniczny, a nie fundament) betonowymi płytami? Dolna krawędź tej podstawy nie powinna być niczym osłonięta. Płytami przysłoniliście jeden z elementów nagrobka, a poza tym to obłożenie spowoduje zupełnie niepotrzebne i nadmierne podsiąkanie podstawy, co w dłużej perspektywie może tylko zaszkodzić. Chętnie poradzę jak wykonać poprawnie remont.
  Z poważaniem
  Szymon Modrzejewski
  600-688-811

  Odpowiedz
  • Witam Panie Szymonie
   Przepraszam, że nie odpowiedziałem na komentarz zaraz jak Pan dokonał wpisu ale system zawiódł i nie otrzymałem informacji o Pana komentarzu. Muszę poprosić administratora strony o zmianę mechanizmów powiadamiania.
   Wiem, że Pan rozmawiał z Prezesem i Pana słuszne uwagi zostaną uwzględnione.
   Bardzo dziękuję za rzeczowy komentarz i serdecznie pozdrawiam.
   Marek Bliżycki – wiceprezes

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.