Zakończona renowacja nagrobka aktora Stanisława Dębicza

Mieszkańcy i turyści odwiedzający stary cmentarz w Iwoniczu zauważyli zapewne, że w miejscu pomiędzy grobowcem Rodziny Załuskich a grobowcem hrabiny Zofii Tyszkiewiczowej, gdzie stał popękany i poszarzały pomnik z białego, włoskiego marmuru, międzywojennego aktora i reżysera scen polskich Stanisława Dębicza, pojawił się nowy pomnik ze starą księgą. Obiektywnie trzeba przyznać, że obie części nie bardzo do siebie pasują ale popękanej marmurowej płyty nagrobnej nie udało się uratować. Duża, marmurowa księga z inskrypcją została wyszlifowana, a napis odzyskał czytelność. Ze względu na bezpieczeństwo pomnik obrócono frontem do alejki cmentarnej. To już trzeci w tym roku pomnik odrestaurowany przez Stowarzyszenie.

Od maja członkowie, sympatycy i zatrudnieni fachowcy pracują nad projektem interaktywnego planu cmentarza, który w wersji wstępnej obejmie około 40 opisanych grobów. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Iwonicza pomogą Stowarzyszeniu i w kolejnych miesiącach dostarczą wiarygodne opisy zasług innych osób pochowanych na cmentarzu, które dopiszemy do interaktywnego planu. Temu zagadnieniu poświęcimy w przyszłości kolejne artykuły.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia dziękują za wszystkie darowizny, dzięki którym pomniki na starym cmentarzu i inne miejsca wiecznego spoczynku odzyskują dawny lub uzyskują nowy wygląd, ocalając od zapomnienia wiele postaci życia publicznego dawnego Iwonicza.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.