Zakończono kolejny etap renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu. Ważny gość pod pomnikiem.

Przed obchodami 74 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim, organizowanej przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, przy pomocy Prezesa ISOOZ, Stowarzyszenie zakończyło kolejny etap renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza na nowym cmentarzu w Iwoniczu. Zakres prac objął pokrycie nową żywiczną powierzchnią cokołu pomnika, odnowienie tablic nagrobnych oraz pełne wyczyszczenie z czarnej farby mosiężnej tablicy z godłem i napisem „Grób Nieznanego Żołnierza 1939-1945” wykonanej przed laty przed artystę rzeźbiarza Władysława Kandefera. Ponadto wykonany został remont ogrodzenia grobu polegający na położeniu płyt granitowych w miejsce skutego, rozsypującego się betonowego daszka na murku otaczającym Grób. Zostały też dorobione i przyspawane ozdobne elementy metaloplastyki na słupkach, na których wisi łańcuch, ponieważ 7 z nich w ostatnich latach „zmieniło właściciela”. Grób po zakończonych pracach i wcześniejszej wymianie połamanych płyt chodnikowych na estetyczną kostkę brukową prezentuje się zdecydowanie okazalej, pokazując, że w Gminie nie ginie pamięć o zamordowanych patriotach.

Piszący te słowa nie uczestniczył w uroczystościach z racji wyjazdu wakacyjnego, stąd brak zdjęć i opisu obchodów 74 rocznicy zbrodni, ale zwracam uwagę na jedną ważną i ciekawą okoliczność. Otóż członków Stowarzyszenia, i nie tylko, zainteresowała nieznana delegacja składająca kwiaty pod pomnikiem w Lesie Grabińskim i na Grobie Nieznanego Żołnierza. Okazało się, że składającym kwiaty był Pan Wojciech Staniszewski, wnuk jednego z zamordowanych braci Piotra i Jana Staniszewskich z Brzostku. Obydwaj bracia zostali pochowani jako nieznani żołnierze, a tablica na cokole pomnika pojawiła się w okresie późniejszym. Mamy nadzieję, że Pan Wojciech Staniszewski, piastujący obecnie funkcję Burmistrza Brzostku, przekaże nam informacje o swoich przodkach, które przybliżą wszystkim wiedzę o okolicznościach ich aresztowania i pozwolą ocalić pamięć o nich dla przyszłych pokoleń.

Fotorelację z uroczystości w Lesie Grabińskim można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/kwwnaszaprzyszlosc/photos/pcb.2107645669495032/2107643999495199/?type=3&theater

Tekst i zdjęcia Grobu Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.