Czas szybko płynie i już w poniedziałek 16 lipca o godz. 19.00 pożegnamy sympatycznych uczestników Kursu Wokalistyki Operowej, którzy zaprezentują się w koncercie finałowym o tematyce okrytej jeszcze mgłą tajemnicy. Jak pokazały ostatnie dwa lata, prof. Maciej Witkiewicz z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na pewno wyczaruje z uczestnikami Kursu fascynujące muzyczne widowisko.
Tymczasem w mijającym tygodniu mieszkańcy, kuracjusze i turyści mieli okazję wysłuchać trzech różnotematycznych koncertów.
W czwartek 12 lipca piękne, mocne głosy zabrzmiały w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju podczas koncertu muzyki sakralnej. [Program koncertu]. Utwory A.Vivaldiego, J.S.Bacha, G.F.Haendla, G.B.Pergolesiego, S.Moniuszki i innych znakomitych twórców pięknie brzmiały w iwonickiej świątyni.
W sobotę 14 lipca nawet ulewny deszcz nie przeszkodził melomanom w przybyciu do sali koncertowej, gdzie w ramach koncertu muzyki polskiej wysłuchali pieśni S.Moniuszki, M.Karłowicza, K.Szymanowskiego i innych wybitnych kompozytorów w interpretacjach 18 spośród ponad 30 uczestników Kursu [Program koncertu]. Prowadzący koncert prof. Feliks Widera z naciskiem podkreślał, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrym czasem do prezentowania piękna polskiej muzyki i jej twórców.
Niedzielny (15 lipca) koncert promenadowy, tak jak dwa lata wcześniej, odbył się w sali koncertowej. Powodem był oczywiście krótki ale intensywny opad deszczu tuż przed koncertem i całkowite zachmurzenie. Żywe i dowcipne w swej treści utwory oraz barwne dykteryjki prowadzącego koncert prof. Widery znacznie lepiej „sprzedałyby się” na otwartym powietrzu, ale organizatorom trudno było wygrać z pogodą. Myślę, że nie tylko piszący te słowa zauważył znacznie większą pewność siebie u wykonawców, co przełożyło się na moc głosów i wysoką jakość wykonania. O tym, że się podobało świadczyły długie oklaski po większości występów i wyjścia wykonawców zza kulis do powtórnego ukłonu. Niechaj żałują ci, którzy woleli pójść na lody zamiast na koncert, bo stracili sympatyczne przeżycie artystyczne.
Gdy ucichły ostatnie oklaski prof. Feliks Widera gorąco zapraszał na koncert finałowy w poniedziałek 16 lipca na godzinę 19.00 do sali koncertowej w Domu Zdrojowym, bo jak stwierdził ze sceny „będzie się działo”.
Informacyjnie należy dodać, że w niedzielę 15 lipca od rana trwała kwesta pod kościołem parafialnym w Iwoniczu-Zdroju. Członkowie Stowarzyszenia kwestowali na rzecz doprowadzenia do końca renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza na nowym cmentarzu w Iwoniczu, który skrywa nierozpoznane szczątki patriotów zamordowanych przez hitlerowców 24 lipca 1944 roku w Lesie Grabińskim. Właśnie za kilka dni odbędą się uroczystości uczczenia 74 rocznicy tej zbrodni, w której straciło życie 72 bojowników o wolność, w tym 38 z Lubatowej i 3 z Iwonicza.
Za wszystkie datki, z których zebrano kwotę 1.864,43 zł bardzo serdecznie dziękujemy hojnym darczyńcom.
PS. Powód braku zdjęć z koncertów opisałem w poprzednim artykule.
Tekst i zdjęcie Marek Bliżycki