78 rocznica zbrodni w Lesie Grabińskim w Iwoniczu

Zgodnie z coroczną tradycją Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” zorganizowało obchody 78 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim w celu uczczenia i utrwalania pamięci o tych, którzy oddali życie chcąc przybliżyć nadejście wolności. Uroczystość i msza polowa odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w miejscu wiecznego spoczynku patriotów nierozpoznanych podczas ekshumacji w kwietniu 1945 roku. Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia chciał w ten sposób umożliwić mieszkańcom i Gościom Gminy udział w uroczystościach bez konieczności schodzenia w głąb jaru w Lesie Grabińskim. Upalna pogoda spowodowała, że frekwencja była mniejsza niż zwykle ale na czas uroczystości chmury przesłoniły słońce oddalając niebezpieczeństwo zasłabnięć wśród uczestników ceremonii.

W uroczystości 23 lipca wzięli udział mieszkańcy oraz osoby przebywające na leczeniu lub wypoczynku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Powadze uroczystości nadawała obecność władz Gminy w osobach Burmistrza Witolda Kocaja i Zastępcy Burmistrza Jacka Rygla. W uroczystościach wzięli udział radni reprezentujących wszystkie miejscowości naszej Gminy z Przewodniczącym Rady Rajmundem Boczarem. Powiat reprezentowała radna Pani Maria Parylak, sołtys Lubatowej oraz radny Pan Grzegorz Nieradka. Poczty sztandarowe wystawiły cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystości, jak zawsze, uczestniczył Pan Zbigniew Zygmunt, syn zamordowanego w Lesie Grabińskim Romana Zygmunta, tym razem wraz z synami i wnuczkami, co pokazuje, że pamięć o zamordowanym ojcu, dziadku i pradziadku jest pielęgnowana przez całą rodzinę.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a słowo wstępne wygłosił Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Pan Rajmund Boczar. Burmistrz Witold Kocaj przybliżył uczestnikom historię zbrodni i w oparciu o przemówienie mjr. dr. Józefa Aleksiewicza wygłoszone w 1947 roku podczas odsłonięcia pomnika w Lesie Grabińskim opisał ostatnie godziny życia 72 zamordowanych żołnierzy AK i BCh. Ponieważ zbrodni dokonali ukraińscy żołnierze z SS Galizien, Burmistrz nawiązał do toczącej się w Ukrainie wojny obronnej przeciw agresji rosyjskiej, polskiej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców oraz trudnych relacji polsko-ukraińskich. Po wystąpieniu Burmistrza delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość zamknęła duchową klamrą msza św. odprawiona przez ks. Kazimierza Gierę, proboszcza Parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu, który również wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie Prezes Rajmund Boczar podziękował księdzu dziekanowi za odprawienie mszy, a władzom Gminy, radnym powiatowym i pozostałym uczestnikom za udział w uroczystości.

Burmistrzowie oraz przedstawiciele Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, będącego głównym organizatorem uroczystości, w towarzystwie osób prywatnych pojechali do Lasu Grabińskiego, gdzie pod pomnikiem zamordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia słowa podziękowania kieruję do wszystkich uczestników uroczystości za udział, a zwłaszcza do mieszkańców i radnych z Lubatowej, którzy uczcili daninę krwi złożoną przez swoich przodków.

Dziękujemy księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej.

Dziękujemy pracownikom Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju (dawny GOK) za pomoc w organizacji całej uroczystości.

Słowa podziękowania należą się też pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju, którzy uporządkowali teren wokół Grobu oraz dojazd do Lasu Grabińskiego.

Jak zawsze olbrzymią pracę organizacyjną i fizyczną wykonał Prezes naszego Stowarzyszenia Rajmund Boczar, wsparty przez część członków.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości zapraszam do obejrzenia umieszczonych w tekście zdjęć.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.