ANIMATOR KULTURY I ARTYSTA PLASTYK
Rodowity iwoniczan (urodzony 17.08.1934 r.), który został zapamiętany głównie, jako reżyser przedstawień teatralnych, organizowanych w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Po otwarciu nowego budynku szkoły podstawowej, w lutym 1959 roku, spośród uczniów ówczesnej siódmej klasy wybrał aktorów do sztuki „Baśń o cesarze Sałtanie” oraz „Baśń o siedmiu krukach”. Później grane były i inne przedstawienia.
Jako kierownik wiejskiej świetlicy, prowadził w Pałacu Młodzieżowym w Iwoniczu zespół artystyczny, wykonujący zróżnicowany i ciekawy repertuar. Stworzył trupę teatralną z udziałem miejscowej młodzieży i dorosłych (m.in.: Zbigniew Głowacki, Ryszard Uliasz, Kamila Niziołek, Zofia Kandefer, Zofia Boczar, Bogda Groszek, Iza Kędzierska, Helena Rygiel, Feliks Turowski, Marian Boczar, Roman Sporniak, Kazimierz Szajna). Organizował spektakle dla mieszkańców Iwonicza oraz innych miejscowości. Przedstawienia wystawiano na scenie w sali domu „Niespodzianka”. Cechą charakterystyczną grupy była bogata kolekcja strojów, w których występowano. Dekoracje do poszczególnych scen wykonywał we własnym zakresie Zbigniew Buczek z pomocą Antoniego Kielara, Feliksa Turowskiego i Władysława Adamczyka.
Zbigniew Buczek był nie tylko reżyserem sztuk teatralnych, ale artystą pędzla i rękodzieła. Malował obrazy i wykonywał gobeliny. Zmarł 15.03.2004 r.
Źródła:
Głowacki. Zbigniew ks. – Iwonicz czas przeszły i teraźniejszy. Krosno 2014.
Wspomnienia mieszkańców Iwonicza.