Cenna pomoc

Mówi się, że nie sztuką jest stworzenie pewnego dobra ale sztuką jest spowodowanie, aby to dobro trwało. Tym razem prace konserwacyjne dotyczyły zejścia do pomnika w Lesie Grabińskim i otoczenia samego pomnika. Znów z cenną pomocą przyszli uczniowie Zespołu Szkół Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu wspierani przez swoją kadrę pedagogiczną z dyrektorem na czele. Okazało się, że gdy uczniowie autentycznie chcą pomóc, to praca idzie szybko i sprawnie. Uczniowie ze swoim nauczycielem malowali farbą konserwującą poręcze na całej długości zejścia, ławki i altanę, a członkowie Stowarzyszenia (Rajmund Boczar, Kazimierz Deręg, Andrzej Jakubczyk) wspierani po raz kolejny przez Pana Zbigniewa Zygmunta, syna zamordowanego w Lesie Grabińskim Romana Zygmunta, porządkowali teren wzdłuż zejścia i obejście wokół pomnika. Teren oczyszczono z grubszych gałęzi i zbutwiałych liści oraz wyniesiono kilka worków śmieci i starych zniczy.

Całą sprawnie przeprowadzoną akcję konserwacyjno-porządkową nieoceniony Prezes Rajmund Boczar zakończył ogniskiem.

Mamy nadzieję, że ZGK wykosi pobocza wzdłuż drogi z płyt i dojście do bramy, aby kuracjusze i turyści mogli bezpiecznie odwiedzać to ważne dla mieszkańców naszej Gminy miejsce pamięci. Konieczne jest też poprawienie drogi dojazdowej, bo w obecnym stanie grozi ona uszkodzeniem samochodu.

Należy też mieć świadomość, że pomnik znajduje się w lesie, zatem trawa będzie ciągle rosła, a wiatr będzie zrzucał z drzew liście i gałęzie na ścieżkę i otoczenie pomnika, czyli pomoc w utrzymaniu tego miejsca w czystości będzie ciągle potrzebna.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.