Cmentarz choleryczny – historia realizacji projektu

Po zakończeniu i rozliczeniu projektu BZ WBK, w ramach którego Stowarzyszenie wykonało rewitalizację otoczenia pomnika w Lesie Grabińskim, zrodził się nowy pomysł, aby w kolejnej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” wykonać na kurhanie poza Iwoniczem symboliczny cmentarz ofiar epidemii cholery z lat 1831, 1849 i 1873. 
Projekt został napisany i z końcem sierpnia 2015 roku mogliśmy się cieszyć sukcesem w postaci grantu w kwocie 10.000 zł na realizację naszego projektu. Więcej o sukcesie można przeczytać TUTAJ
Prezes Rajmund Boczar szybko „sprzedał” sukces i na kurhanie pojawiły się lokalne media o czym można przeczytać TUTAJ.

 

Stworzenie na kurhanie nagrobnym cmentarza ofiar cholery to praca na wiele miesięcy, dlatego już jesienią 2015 r. ruszyły pierwsze prace. W lesie w Targowiskach zakupiono drewniane żerdzie, które trzeba było wyciągnąć z lasu i przetransportować do Iwonicza, o czym można przeczytać TUTAJ, a na kurhanie wykonano prace porządkowe o czym piszemy TUTAJ.

Okres jesienno-zimowy ekipa „łacinników” przepracowała bardzo solidnie wyszukując w parafialnych księgach zmarłych nazwiska osób, które straciły życie podczas trzech kolejnych epidemii. Przy okazji sami poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu mieszkańców Iwonicza oraz statusie materialnym i powiązaniach rodzinnych ofiar epidemii. Efektem tych prac były trzy listy ofiar kolejnych epidemii, które zostały umieszczone na tablicach i każdy na cmentarzu cholerycznym może się z nimi zapoznać. Listy te z poszerzonymi opisami są również na naszej stronie internetowej. LISTY ZMARŁYCH.
Wraz z wiosną 2016 roku ruszyły prace ziemne o czym można przeczytać TUTAJ, a członkowie Stowarzyszenia kwestowali podczas Drogi Krzyżowej, aby pozyskać dodatkowe środki na realizację prac na cmentarzu, o czym piszemy TUTAJ

Intensywne prace na cmentarzu opisują kolejne artykuły: ARTYKUŁ, ARTYKUŁ.

5 czerwca nastąpiło uroczyste poświęcenie cmentarza ofiar cholery, które było zwieńczeniem pełnej poświęcenia pracy wielu członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Msza polowa celebrowana przez pięciu kapłanów zgromadziła władze, mieszkańców naszej Gminy i jej gości. Artykuł, który można przeczytać TUTAJ opisuje i ilustruje poprzez zdjęcia i filmy cały przebieg uroczystości.

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza mieszkańców, kuracjuszy, wczasowiczów i wszystkich gości odwiedzających naszą Gminę do spaceru biało-czerwonym szlakiem poprzez łąki i pola do Lasu Grabińskiego, na cmentarz choleryczny i do zabytkowego kościoła w Iwoniczu.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki