II Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego

9 czerwca w Szczawnem-Kulasznem w Gminie Komańcza odbyło się II Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Naszą Gminę w składzie Komitetu Organizacyjnego reprezentowali: Agnieszka Florian-Hubenko, prezes naszego Stowarzyszenia Rajmund Boczar oraz wiceprezes Marek Bliżycki. Ponadto w Forum uczestniczyła wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju Halina Józefczyk-Habrat, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Iwonicza pani Zofia Kielar i pani Danuta Kurdziel oraz wspierała nas duchowo, bo nie mogła uczestniczyć osobiście, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji Krystyna Murdzek.

Największą wartością spotkania były wypowiedzi aktywistów stowarzyszeniowych oraz przedstawicieli władz wszystkich szczebli, które pokazały jaka jest kondycja organizacji pozarządowych i ile jeszcze pozostało do zrobienia, aby te organizacje uzyskały faktyczny wpływ na działania samorządów i stały się partnerami w zarządzaniu gminami. Problematyka ta wybrzmiała podczas panelu dyskusyjnego, którego temat brzmiał „Współpraca NGO z samorządem – co daje członkostwo przedstawicieli NGO w organach samorządów”. W wypowiedziach panelistów można było usłyszeć punkt widzenia ministra, marszałka województwa, przedstawiciela nauki, wójta i działaczy stowarzyszeniowych. Po tej dyskusji można stwierdzić, że wiadomo co i jak robić, aby współpraca NGO z samorządami dobrze się układała, ale rzeczywistość pokazuje, że do prawdziwej współpracy i partnerstwa w działaniu, w szerokiej skali, jest jeszcze daleko.

Pełny opis przebiegu Forum i imprez towarzyszących można znaleźć na stronie Stowarzyszenia „Dla Równości” z Draganowej, któremu przewodniczy Mirosława Widurek, niestrudzona inicjatorka i organizatorka całego przedsięwzięcia.

Adres strony: http://www.dlarownosci.pl/dzialania/2_forum_stowarzyszen.htm

Z „dziennikarskiego” obowiązku informuję, że Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” otrzymało od Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój wyróżnienie za aktywną działalność na terenie Gminy, które na ogólnym forum wręczyła prezesowi Rajmundowi Boczarowi, w imieniu Burmistrza, pani Agnieszka Florian-Hubenko.

Słowa podziękowania kierujemy też do pań Zofii Kielar i Danuty Kurdziel z KGW w Iwoniczu, które przygotowały dla uczestników Forum atrakcyjne stoisko gastronomiczno-artystyczne.

UWAGA: Najważniejsza informacja na koniec jest taka, że III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego w 2019 roku odbędzie się w Gminie Iwonicz-Zdrój!

 Tekst Marek Bliżycki,  zdjęcia Marek Bliżycki i Agnieszka Florian-Hubenko

Migawki z Forum i imprez towarzyszących.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.