Iwoniccy Seniorzy potrafią się obronić

Zgodnie z zaproszeniami, które Stowarzyszenie od ponad miesiąca kierowało do Seniorów naszej Gminy, w dniu 21 czerwca w Domu Ludowym w Iwoniczu odbyło się szkolenie z cyklu „Bezpieczny Senior”. Pomysłodawcą i organizatorem głównym szkolenia, będącego również spotkaniem towarzyskim seniorów w różnym wieku, była Pani Mirosława Widurek, prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” z Draganowej, członek Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego, wspierana przez męża Marka Widurka. Współorganizatorami w naszej Gminie było Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Iwonicza pod przewodnictwem energicznej i pomysłowej Pani Zofii Kielar. Pozytywnie na zaproszenie odpowiedzieli członkowie Stowarzyszenia „Sami Swoi” z Iwonicza-Zdroju, emeryci z iwonickiego „Gastronomika” oraz liczni seniorzy, którzy pozytywnie ocenili samą ideę takiego szkolenia. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 50 seniorów.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne przeprowadził zespół z Komendy Wojewódzkiej Policji w składzie:

„Unikanie zagrożeń w przestrzeni publicznej” – podinspektor Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie;

„Sytuacje kryzysowe – sposoby reagowania w świetle obowiązujących przepisów prawa” – młodszy aspirant Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie;

„Teoretyczne i praktyczne podstawy udzielania pomocy przedmedycznej” – aspirant Piotr Szubert instruktor z Zespołu Szkoleniowo-Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie;

„Podstawowe elementy samoobrony” – aspirant sztabowy Wojciech Surmiak – instruktor z Zespołu Szkoleniowo-Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie.

Szkolenie otworzył i przywitał wszystkich przybyłych Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj, który wraz z wiceburmistrzem Jackiem Ryglem uczestniczyli w tym spotkaniu.

Po ciekawych prezentacjach i dyskusji, jaka się rozwinęła pomiędzy seniorami a prelegentami z KW Policji, Panie z KGW w Iwoniczu poczęstowały uczestników kawą i swoimi wypiekami.

Część praktyczna szkolenia przysporzyła uczestnikom wiele emocji. Do ćwiczeń z sympatycznymi ale zdecydowanymi antyterrorystami przystąpili prawie wszyscy uczestnicy szkolenia. Tworząc pary energiczni seniorzy zamieniali się rolami raz będąc stroną atakującą, a za chwilę występując w roli broniącej się ofiary. Była efektywna nauka, a przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy. Zamieszczone zdjęcia przynajmniej w części oddają nastrój panujący podczas ćwiczeń.

Wyczerpanych uczestników szkolenia obiadem podjęło nieocenione Koło Gospodyń Wiejskich z Iwonicza. Wszystkim Paniom z tego Koła i osobom pomagającym należą się słowa ogromnego podziękowania. W tym miejscu należy podkreślić, że większość surowców do przygotowania obiadu zorganizowała Pani Mirosława Widurek, a za brakujące składniki zapłacił Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju. Urząd Gminy przygotował też pamiątkowe zestawy dla kadry szkolącej z KWP w Rzeszowie.

Uczestnicy spotkania opuszczali gościnną salę Domu Ludowego w Iwoniczu w rytm znanych melodii granych na akordeonie przez Stanisława Okoniewskiego.

 

Działania organizacyjne przed szkoleniem świetnie koordynowała Pani Agnieszka Florian-Hubenko, inspektor z Urzędu Gminy w Iwoniczu-Zdroju, a przygotowanie sali i sprzętu audiowizualnego „ogarniało” Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”. Materace do ćwiczeń wypożyczyła Szkoła Podstawowa w Iwoniczu, a pranie obrusów po szkoleniu zapewnił Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu.

Wszystkim współorganizatorom i pomagającym Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania.

Galerię zdjęć ze szkolenia wykonanych przez Pana Marka Widurka można obejrzeć na stronie Stowarzyszenia „Dla Równości” pod adresem: http://www.dlarownosci.pl/dzialania/bezpieczny_senior_ii.htm 

Informacja o szkoleniu znajduje się również na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod adresem: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/85771,Bezpieczny-Senior-edycja-2018.html 

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki (ze względów bezpieczeństwa policjanci-antyterroryści „stracili” twarze) 

Kolekcja pozostałych zdjęć ze szkolenia:

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.