KOMUNIKAT O PRACACH W LESIE GRABIŃSKIM

Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” informują o rozpoczęciu prac modernizacyjnych wokół pomnika zamordowanych partyzantów w Lesie Grabińskim. Członkowie Stowarzyszenia i władze Gminy od dawna rozważały konieczność uporządkowania otoczenia pomnika i gruntownego wyczyszczenia cokołu pomnika wraz z wymianą tablicy inskrypcyjnej. Fundusze na przeprowadzenie prac modernizacyjnych zostały zabezpieczone w budżecie Gminy na bieżący rok i pozyskano dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Zakres prac obejmuje wyburzenie części fundamentu otaczającego pomnik wraz z ogrodzeniem i postawienie nowego oraz stworzenie nowej architektury otoczenia pomnika. Cokół pomnika zostanie gruntownie wyczyszczony a ubytki w zaprawie zostaną uzupełnione. Niestety ilość zabezpieczonych środków finansowych nie pozwoli na wykonanie odlewu nowej tablicy z inskrypcją poświęconą zamordowanym partyzantom. Zmiana treści inskrypcji jest wskazana, ponieważ od 1947 roku ujawniono personalia kilku zamordowanych patriotów, którzy w chwili budowy pomnika pozostawali nieznani. Jednak wymiana tablicy będzie musiała zostać odłożona na okres późniejszy.

Burmistrz Gminy i Zarząd Stowarzyszenia zwracają się z prośbą do mieszkańców naszej Gminy, kuracjuszy i turystów, aby nie schodzili w głąb jaru do pomnika, ponieważ jest on otoczony stertą gruzu, a zejście zostało uszkodzone przez ciężki sprzęt budowlany i konieczną wycinkę drzew otaczających ścieżkę zejściową. Obecność osób postronnych na placu budowy będzie stanowiła zagrożenie dla odwiedzających oraz będzie przeszkadzała ekipie remontowej. Po opadach deszczu zejście do pomnika stanie się niebezpieczne.

Zakończenie prac jest planowane na koniec listopada i do tego czasu prosimy o zaniechanie wizyt w Lesie Grabińskim, w miejscu pamięci.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.