Konkurs „Patriotyzm Jutra”

Z satysfakcją informujemy wszystkich sympatyków Stowarzyszenia śledzących nasze działania, że Konkurs Muzeum Historii Polski po hasłem „Patriotyzm Jutra” został rozstrzygnięty i Iwonickie Stowarzyszenie znalazło się w grupie 163 organizacji, które otrzymały dotacje, na 834 złożone wnioski. Kwota 20.000 zł również nas satysfakcjonuje, chociaż została ona obniżona przez Organizatorów w stosunku do planowanej.

Nasz projekt przewiduje stworzenie interaktywnego planu starego cmentarza w Iwoniczu, na którym będą zaznaczone groby „znaczące”, osób spoczywających na tym cmentarzu, które zasłużyły się dla Polski i/lub dla Ziemi Iwonickiej. Zakres zasług może być szeroko rozumiany. Plan cmentarza będzie dostępny w internecie dla wszystkich zainteresowanych, a dotknięcie kursorem wyróżnionego grobu na planie, spowoduje wyświetlenie zdjęcia grobu/pomnika wraz z opisem zasług pochowanej osoby. Dla osób, które wolą słowo drukowane, projekt przewiduje wydanie kolorowego „Informatora o starym cmentarzu w Iwoniczu” w formacie A4, który będzie zawierał plan cmentarza i opisy grobów „znaczących”. Wydane zostaną też broszurki o starym cmentarzu, które otrzymają biura turystyczne i wszystkie instytucje, do których trafiają kuracjusze i turyści. Przed wejściem na cmentarz stanie też duża plansza z planem starego cmentarza i zaznaczonymi grobami „znaczącymi”. W pierwszej połowie października przewidywany jest koncert w sali kina promujący projekt i równocześnie stanowiący jego podsumowanie.

Nasz projekt przewiduje ogłoszenie konkursu dla młodzieży z iwonickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na najlepszą notę biograficzną osoby „znaczącej” pochowanej na cmentarzu. Mamy nadzieję, że uczniowie, przy mocnym wsparciu swoich rodzin, poprzez aktywny udział w konkursie, wyszukają ciekawe informacje o osobach zasłużonych spoczywających na starym cmentarzu, a być może wypełnią „białe plamy” w życiorysach wielu osób. Liczymy na liczny i aktywny udział młodzieży oraz dobrą pamięć starszych mieszkańców Iwonicza, do których zgłoszą się uczniowie poszukując wiarygodnych źródeł wiedzy.

Uprzedzając możliwe pytania chcemy podkreślić, że regulamin Konkursu „Patriotyzm Jutra” wykluczał wykonanie planu i opisu całego cmentarza, bo zostałoby to zinterpretowane jako inwentaryzacja cmentarza, co spowodowałoby odrzucenie naszego projektu ze względów formalnych.

Komunikat dla młodzieży dotyczący konkursu pojawi się w oddzielnym komunikacie.

Tekst: Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.