Już po raz czwarty w Iwoniczu-Zdroju odbywa się Kurs Wokalistyki Operowej organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu z Wrocławia i Instytut Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury i wsparciu finansowym Gminy Iwonicz-Zdrój. Iwonickie Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” udziela pomocy organizacyjnej.
W tym roku dyrektor Kursu, tenor Opery Śląskiej w Bytomiu, prof. zw. dr hab. inż. Feliks Widera „przywiózł” do Iwonicza 35 młodych uczestników Kursu, studentów i absolwentów uczelni muzycznych z całej Polski oraz uczniów średnich szkół muzycznych, którzy dysponują pięknymi głosami. Talenty tych zdolnych wokalistów „szlifują” śpiewacy i pianiści występujący na scenach operowych całego świata. Zespół pedagogów tworzą wspaniali śpiewacy: Izabela Kłosińska – sopran, Stefania Toczyska – mezzosopran, Andrzej Dobber – baryton, Feliks Widera – tenor, Maciej Witkiewicz – bas-baryton oraz pianiści: Anna Czaicka-Jaklewicz, Dorota Kuczyńska, Dagmara Niedziela i Wojciech Stysz.
Po wtorkowym Koncercie Inauguracyjnym w czwartek, 11 lipca, po wieczornej Mszy św., kościół parafialny w Iwoniczu-Zdroju wypełnił się mocnymi głosami pięknie prezentujących się uczniów i studentów, którzy przedstawili swoje interpretacje muzyki sakralnej. Tym razem wysłuchaliśmy utworów m.in. J. S. Bacha, G. B. Pergolesiego, G. Fr. Händla, M. J. Żebrowskiego, Fr. Schuberta, R. Schumanna, St. Moniuszki, W. Lutosławskiego i innych wielkich kompozytorów. Stosunkowo późna pora i zupełnie inny niż poprzednio charakter koncertu nie tylko nie odstraszyły ale wręcz przyciągnęły liczną rzeszę melomanów, którzy wypełnili iwonicką świątynię do ostatniego wolnego miejsca. Komentarze po zakończonym koncercie świadczyły, że warto było spędzić ten wieczór słuchając 22 pięknych głosów wykonujących solo i w duetach nie tylko arcydzieła ale i mniej znane utwory muzyki sakralnej. Profesor Feliks Widera przygotował słuchaczom niespodziankę na koniec koncertu, bowiem w wykonywanej na bis pieśni „Ave Maria” G. Donizettiego, dołączył do duetu studentów Paulina Łysikowska – mezzosopran i Adam Dorocki – bas, tworząc pięknie brzmiące trio. Należy dodać, że wszyscy wykonawcy otrzymali ogromne brawa za swoje wykonania. W tym miejscu dostępny jest Program Koncertu Muzyki Sakralnej.
Docenienia wymaga olbrzymia rolę pedagogów i pianistów akompaniujących wykonawcom w świetnym przygotowaniu tego i poprzedniego koncertu.
Prowadzący koncert prof. Feliks Widera podziękował publiczności za obecność i dziękowanie brawami za wykonania, bo dla tych młodych śpiewaków, z których wielu jest dopiero na początku swojej artystycznej drogi i pierwszy raz stają przed publicznością, uznanie słuchaczy jest bardzo ważne dla ich dalszego kształcenia.
Ksiądz proboszcz Bogdan Nitka podziękował za piękny koncert i zaprosił uczestników do występu w przyszłym roku, bo jak stwierdził, drzwi tej świątyni zawsze są otwarte dla artystów.
Organizatorzy kursu zapraszają na kolejne koncerty. W sobotę 13 lipca o godz. 19.00 Koncert arii i pieśni w sali koncertowej, a w niedzielę 14 lipca o godz. 11.00 Koncert promenadowy na Placu Dietla (w razie deszczu koncert odbędzie się w sali koncertowej w kinie). W środę 17 lipca o godz. 19.00 w sali koncertowej odbędzie się Koncert finałowy inscenizowany „Moniuszkowska biesiada”, stanowiący podsumowanie Kursu.
Organizatorzy już zapraszają na kolejny kurs i olbrzymią dawkę dobrej muzyki i wspaniałych głosów w lipcu przyszłego roku.
Poniżej galeria zdjęć wykonawców z koncertu muzyki sakralnej.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki