Kwesta na cmentarzach i efekt finansowy. Dziękujemy.

W piękne, słoneczne i ciepłe dni złotej polskiej jesieni, w Dzień Wszystkich Świętych i w niedzielę poprzedzającą święto, już po raz ósmy (z epidemiczną przerwą w ubiegłym roku) przy bramach iwonickich cmentarzy stanęli z puszkami członkowie Stowarzyszenia (przerzedzeni sytuacjami zdrowotnymi) i bardzo liczne grono młodych wolontariuszy z iwonickich szkół podstawowych, aby zebrać środki na statutową działalność i w ten sposób przyczynić się do renowacji kolejnych pomników i miejsc pamięci narodowej.

Podkreślenia wymaga fakt, że ilość młodzieży chętnej do pomocy przy kweście ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu i Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju, była tradycyjnie duża i wolontariusze „obstawili” praktycznie wszystkie dyżury. Łącznie w obu dniach w kweście wzięło udział 52 uczniów.

Za tę pomoc uczniom szkół podstawowych oraz rodzicom, którzy wyrazili zgodę na udział w kweście BARDZO DZIĘKUJEMY.

Dziękujemy również uczniom i ich opiekunom-nauczycielom z Zespołu Szkół w Iwoniczu i Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu, którzy posprzątali otoczenie pomnika w Lesie Grabińskim, cmentarz choleryczny oraz otoczenie grobu partyzanta na Górze Winiarskiej w Iwoniczu-Zdroju.

Piękna pogoda spowodowała, że od rana do wieczora przez bramy obu iwonickich cmentarzy przechodziły tłumy ludzi. (Nasze spostrzeżenie: dużo więcej osób było na cmentarzach w sobotę 30 października, gdy Stowarzyszenie nie prowadziło kwesty, niż w Dniu Wszystkich Świętych.) Małe dzieci z radością lub obawą wrzucały pieniądze do puszek otrzymując w zamian uśmiech, ciepłe słowo i naklejkę z podziękowaniem. Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością chcemy podkreślić, że do puszek kwestujących trafiały, podobnie jak dwa lata temu, banknoty pięćdziesięcio i stuzłotowe. Była grupa odwiedzających, którzy obdarowali Stowarzyszenie wrzucając pieniądze na starym i nowym cmentarzu. Było wiele wzruszających momentów. Za każdą kwotę serdecznie dziękujemy.

Stowarzyszenie, za drobny datek, rozdawało swój „Informator o starym cmentarzu w Iwoniczu” zawierający zdjęcie-plan cmentarza i opisy zasług osób znaczących na nim pochowanych.

Również w tym roku kwestujący członkowie Stowarzyszenia usłyszeli wiele ciepłych słów na temat naszej aktywności oraz zachęty, aby nam „nie przeszło” i aby co roku pojawiały się kolejne odrestaurowane pomniki, kapliczki i inne miejsca upamiętnienia. Obiecujemy, że będziemy działać dla naszej Iwonickiej Ojczyzny, a zobowiązaniem do tego są również wyniki tegorocznej kwesty.

Po raz drugi wynik zbiórki przekroczył kwotę 8.000 zł, choć w tym roku był nieco niższy niż dwa lata temu.

Komisja pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia, Pana Rajmunda Boczara, po przeliczeniu zawartości puszek informuje, że podczas kwesty przeprowadzonej w niedzielę 31 października i w Dniu Wszystkich Świętych, mieszkańcy Gminy i odwiedzający cmentarze goście z całej Polski, wykazując się szczodrością, wrzucili do puszek łącznie 8.605,75 zł, 2 € oraz 13,90 $ (w bilonie).

Wszystkim darczyńcom BARDZO GORĄCO DZIĘKUJEMY za datki i za zaufanie, którym Państwo nas obdarzyliście.

Zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia do naszej siedziby w amfiteatrze, po uprzednim zapytaniu o termin spotkania kogoś z członków, ponieważ w okresie pandemii spotkania nie odbywają się regularnie. Do Stowarzyszenia w okresie letnim przystąpiło kilku nowych, aktywnych członków i liczymy, że ten trend się utrzyma i kolejni nowi członkowie zechcą zasilić szeregi Stowarzyszenia. Możliwości działania dla nikogo nie zabraknie.

Kilka załączonych zdjęć jest refleksją po Dniu Wszystkich Świętych i przeprowadzonej kweście.

Zarząd Stowarzyszenia przekazuje wyrazy szacunku i podziękowania.

PS. Zarząd zwraca się z prośbą do osób, które mają w planie wyjazd do USA lub krajów, gdzie bilon dolarowy jest w obrocie (np. Egipt), z prośbę o kontakt z Prezesem Rajmundem Boczarem i odkupienie tych prawie 14 dolarów w bilonie.

Tekst: Marek Bliżycki; Zdjęcia: Rajmund Boczar

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.