Kwesta na cmentarzach i znaczący efekt finansowy. Dziękujemy.

W ciepłe, choć wietrzne dni złotej polskiej jesieni, w Dzień Wszystkich Świętych i w niedzielę poprzedzającą Święto, już po raz dziewiąty przy bramach iwonickich cmentarzy stanęli z puszkami członkowie Stowarzyszenia i bardzo liczne grono młodych wolontariuszy z iwonickich szkół podstawowych, aby zebrać środki na statutową działalność i w ten sposób przyczynić się do renowacji kolejnych pomników i miejsc pamięci.
Podkreślenia wymaga fakt, że ilość młodzieży chętnej do pomocy przy kweście ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu i Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju, była tradycyjnie duża i wolontariusze „obstawili” wszystkie dyżury, niektóre ze sporą nadwyżką. Łącznie w obu dniach w kweście wzięło udział 60 uczniów.

Za tę pomoc uczniom szkół podstawowych oraz rodzicom, którzy wyrazili zgodę na udział w kweście BARDZO DZIĘKUJEMY.

Ładna pogoda spowodowała, że od rana do wieczora przez bramy obu iwonickich cmentarzy przechodziły tłumy ludzi. Małe dzieci z radością lub obawą wrzucały pieniądze do puszek otrzymując w zamian uśmiech, ciepłe słowo i naklejkę z podziękowaniem. Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością chcemy podkreślić, że do puszek kwestujących trafiały, podobnie jak w poprzednich latach, banknoty pięćdziesięcio i stuzłotowe. Była grupa odwiedzających, którzy obdarowali Stowarzyszenie wrzucając pieniądze na starym i nowym cmentarzu. Było wiele wzruszających momentów, spotkania ze znajomymi i rozmowy o trudnej rzeczywistości. Za każdą podarowaną kwotę serdecznie dziękujemy.

Stowarzyszenie, za drobny datek, rozdawało drugie wydanie swojego „Informatora o starym cmentarzu w Iwoniczu” zawierającego zdjęcie-plan cmentarza i opisy zasług osób znaczących na nim pochowanych.
Ważnym akcentem tegorocznej kwesty była wystawa-prezentacja tablic inskrypcyjnych zdjętych z odrestaurowanych pomników, umieszczona przy wejściu głównym na stary cmentarz, której pomysłodawcą i wykonawcą był, pieczołowicie pilnujący pamiątek po zmarłych, Prezes Rajmund Boczar.

Również w tym roku kwestujący członkowie Stowarzyszenia usłyszeli wiele ciepłych słów na temat naszej aktywności oraz zachęty do dalszej skutecznej działalności, aby co roku pojawiały się kolejne odrestaurowane pomniki, kapliczki i inne miejsca upamiętnienia. Obiecujemy, że będziemy działać dla naszej Iwonickiej Ojczyzny, a zobowiązaniem do tego są również wyniki tegorocznej kwesty.

Po raz pierwszy wynik zbiórki przekroczył kwotę 9.000 złotych.

Komisja pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia, Pana Rajmunda Boczara, po przeliczeniu zawartości puszek informuje, że podczas kwesty przeprowadzonej w niedzielę 30 października i w Dniu Wszystkich Świętych, mieszkańcy Gminy i odwiedzający cmentarze goście z całej Polski, wykazując się wielką szczodrością, wrzucili do puszek łącznie 9.820 zł, 25 $, 5 € oraz 10 forintów.

Wszystkim darczyńcom BARDZO GORĄCO DZIĘKUJEMY za datki i za zaufanie, którym Państwo nas obdarzyliście. Byliśmy prawdziwie zaskoczeni, że w trudnych czasach, które ostatnio przeżywamy, przy niepewnościach finansowych towarzyszących nam w życiu i sygnalizowanych w mediach, otworzyliście Państwo serca i portfele wspierając działalność Stowarzyszenia, służącą naszej Iwonickiej Ojczyźnie. Przyrzekamy, że żadna ofiarowana złotówka nie zostanie zmarnowana lub przeznaczona na cel niezgodny z naszym Statutem.

Zapraszamy do aktywnego włączania się w działalność Iwonickiego Stowarzyszenia, ponieważ, jak każde stowarzyszenie założone i prowadzone przez seniorów, potrzebujemy młodych ludzi, którzy przejmą od nas ideę „ocalania” i rozwiną ją twórczo w kolejnych latach. Możliwości działania dla nikogo nie zabraknie.

Kilkadziesiąt załączonych zdjęć jest refleksją po Dniu Wszystkich Świętych i przeprowadzonej kweście.

Migawki z kwesty w niedzielę 30 października.

Migawki z kwesty w Dzień Wszystkich Świętych.

Migawki z iwonickich cmentarzy.

Zarząd Stowarzyszenia przekazuje szczere wyrazy szacunku i podziękowania.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.