Już po raz piąty w Dniu Wszystkich Świętych, przy bramach iwonickich cmentarzy, staną z puszkami członkowie Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, wspierani przez młodych wolontariuszy ze zreformowanych szkół podstawowych w Iwoniczu i Iwoniczu-Zdroju, aby kwestować na rzecz renowacji kolejnych nagrobków i pomników na starym cmentarzu w Iwoniczu. Jak co roku, dziękując za dotychczasową hojność wszystkim darczyńcom, prosimy o kolejne wsparcie.
Spacerując po naszym cmentarzu widzimy, że zniszczonych i zaniedbanych nagrobków oraz niszczejących, ładnych kiedyś pomników, pozostało naprawdę wiele. Zarząd Stowarzyszenia stara się zawsze wybierać do odrestaurowania takie groby, które mieszkańcom Gminy i osobom przyjezdnym pokażą nie tylko naszą dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa historycznego i kulturowego, ale spowodują też podniesienie wrażenia estetycznego, nadając cmentarzowi charakter nekropolii, gdzie warto przyjść i w spokoju oraz w ładnym otoczeniu zamyślić się nad przemijaniem.
W bieżącym roku Stowarzyszenie wykonało prace przy trzech grobach. Ze względu na wartości estetyczne odrestaurowany został pomnik w dolnej części cmentarza na grobie 17-letniego Stanisława Janiszewskiego, zmarłego w 1912 roku. Natomiast z powodu dbałości o dziedzictwo kulturowe, odrestaurowany został pomnik na grobie Stanisława Dębicza, reżysera i aktora scen polskich w latach 1912-1948, który zmarł przebywając na wypoczynku w iwonickich zdrojach. Z tych samych powodów postawiony został współczesny pomnik na ziemnym grobie malarza-batalisty Stanisława Studenckiego, ucznia i współpracownika Wojciecha Kossaka, który w okresie okupacji był częstym gościem u swojej siostry mieszkającej w Iwoniczu oraz u hrabiów Załuskich, właścicieli Iwonicza. Liczne obrazy tego artysty, zdobiące mieszkania na Podkarpaciu są dowodem jego bogatej twórczości.
Grób Stanisława Studenckiego jest już 12 miejscem pochówku na starym cmentarzu, poddanym renowacji przez Stowarzyszenie. Każdy darczyńca, który swoim datkiem w Dniu Wszystkich Świętych zasili puszki kwestujących, otrzyma nowy folder o starym cmentarzu w Iwoniczu, zawierający zdjęcie-mapkę cmentarza z zaznaczonymi grobami odrestaurowanymi przez Stowarzyszenie oraz zaznaczonymi grobami osób uznanych za znaczące dla historii Iwonicza, całego regionu lub historii Polski. Biografie osób znaczących, zapisanych w folderze, znajdą Czytelnicy w Informatorze „Ocaleni od zapomnienia”, który będzie dostępny bezpłatnie po 12 listopada. Również w listopadzie zostanie ustawiona przed cmentarzem tablica ze zdjęciem-planem cmentarza, a na stronach internetowych www.iwonicz-zdroj.pl i www.ocaliwonicz.pl pojawi się interaktywny plan starego cmentarza z zaznaczonymi grobami osób znaczących, zdjęciami grobów, historycznymi zdjęciami tych osób oraz biogramami opisującymi ich dokonania. Ten interaktywny plan cmentarza, umieszczenie tablicy z planem czy wydanie Informatora, są efektem realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Patriotyzm Jutra” na konkurs ogłoszony przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, o czym informowaliśmy w numerze 198 Naszej Wspólnoty. W tym miejscu Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania uczniom Gimnazjum w Iwoniczu, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Iwoniczu-Zdroju, Zespołu Szkół w Iwoniczu i Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, którzy w ramach realizowanego projektu wzięli udział w Konkursie „Aby umarli mogli żyć” i napisali ciekawe prace biograficzne o osobach znaczących spoczywających na starym cmentarzu. Uroczyste podsumowanie tego konkursu i całego projektu, połączone z wręczeniem nagród za najlepsze prace oraz szkoleniem z zakresu obsługi interaktywnego planu cmentarza, odbędzie się 12 listopada w sali koncertowej (kino) naszego Zdroju. Zarząd Stowarzyszenia zaprasza wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, ich rodziców i mieszkańców naszej Gminy na tę uroczystość.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki