Listy zmarłych w Iwoniczu na cholerę w latach 1831, 1849 i 1873

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami publikujemy listy osób zmarłych w Iwoniczu podczas epidemii cholery w latach 1831, 1849 i 1873, wzbogacone o przetłumaczone z łaciny wpisy w księgach zmarłych informujące o obowiązującym wówczas numerze domu, z którego pochodziła osoba zmarła, koligacjach rodzinnych wiążących zmarłego z jego najbliższymi i statusie majątkowym lub wykonywanym zajęciu osoby zmarłej albo jej rodziców. W tych wpisach nie obowiązuje jedna, stała reguła, a sposoby wpisywania zmieniają się w miarę upływu lat i okoliczności w jakich są dokonywane.

Przed opublikowaniem list Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania Pani Zofii Jakubowicz, członkini naszego Stowarzyszenia, która …podjęła się i wykonała olbrzymią pracę przy odczytaniu i przetłumaczeniu z łaciny na język polski zawartych w księgach parafialnych danych osobowych i opisów dotyczących osób zmarłych w czasie trzech epidemii cholery. Warto podkreślić, że księgi parafialne wypełniali różni księża pismem ręcznym, które w wielu wypadkach było bardzo trudne do odczytania i przetłumaczenia. Należy mieć na uwadze fakt, że 185 lat temu inaczej pisało się wiele nazwisk, które z czasem uległy ewolucji. Zmarli i członkowie ich rodzin wykonywali prace, które dzisiaj już nie występują i do zrozumienia wpisów konieczna była znajomość kontekstów historycznych. Dlatego też niektóre zapisy w księgach, wprawdzie nieliczne, nie zostały przetłumaczone z powodu mało czytelnego wpisu lub braku odpowiedniego terminu w dostępnych słownikach. Staraliśmy się zachować oryginalne brzmienie nazwisk zgodne z zapisem w księgach. Piszący te słowa współpracował z Panią Zofią Jakubowicz nad korektą tłumaczeń i tworzeniem list, dlatego wiem jak wielką pracę nasza Koleżanka wykonała. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie pomagali nam w naszej pracy zarówno od strony merytorycznej, jak też od strony technicznej.

Informuję wszystkich zainteresowanych, że do list zmarłych dołączona zostaje pewna postać słownika, który stworzyliśmy na użytek tłumaczenia ksiąg i szukania kontekstów. Jeśli będziemy mieć szczęście i słownik ten przeczyta biegły łacinnik, który poszerzy naszą wiedzę lub skoryguje możliwe błędy, złożymy wielkie podziękowania.

Lista zmarłych na cholerę w 1831 roku.                   Księga zmarłych w 1831 roku-okres epidemii. (skan)

Lista zmarłych na cholerę w 1849 roku.                   Księga zmarłych w 1849 roku-okres epidemii. (skan)

Lista zmarłych na cholerę w 1873 roku.                   Księga zmarłych w 1873 roku-okres epidemii. (skan)

Zwroty i wyrażenia pomocne w zrozumieniu wpisów w księgach zgonów.

Marek Bliżycki

1 komentarz do wpisu “Listy zmarłych w Iwoniczu na cholerę w latach 1831, 1849 i 1873”

  1. Piekna inicjatywa Stowarzyszenia. Ogrom dzieki Wam za pamiec zmarłych. Wiele jest w Polsce miejsc grobów epidemi, ale sa one zapomniane pamiec o nich sie zaciera. Ale wiem ze tak nie powinno być. Dlatego wspieram inicjatywe Stowarzyszenia i składam im pokłon .
    Z pozdrowieniam
    Wiesłąw Kazimierz Giera

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.